نوار پی وی سی ( یا بقولی روکش PVC ) محصولی است که برای پوشاندن لبه های بریده شده و بدون روکش ام دی اف مصرف میشود و تقریباً می توان گفت از ملزومات صنعت چوب به شمار می رود . در برخی جاها نیاز است که گوشه های کار را پنهان کنید و همچنین نیاز مبرم به حفاظت پنل چوبی از رطوبت دارید و اینجاست که به لزوم وجود روکش پی وی سی پی خواهید برد.

در راستای شکوفائی صنعت چوب و همزمان با بوجود آمدن تولیدات مصنوعی در این صنعت و تولید صفحات نئوپان و MDF ، دستگاههای لبه چسبان پا به عرصه وجود نهادند. این دستگاهها اصلاً برای همین کار بوجود آمده اند تا بتوانند نوار های مختلف ( در سایز و رنگ ) را به پنل های چوبی بچسبانند.

 


علت اصلی تولید اینگونه دستگاهها بهره گیری بیشتر از این نوع صفحات بود و مقاوم سازی آنها در برابر شرایط محیطی از جمله حرارت ، رطوبت محیط و همچنین حشرات موذی (که روزانه آسیبهای بسیاری به این نوع صفحات وارد می کردند) بود.

البته امروزه این بحث، یعنی مقاوم سازی صفحات در برابر شرایط محیطی کم رنگ تر شده و بیشتر به زیبائی ظاهری و تجملی آن توجه می شود. ولی تنها دلیل لبه چسبانی را می توان مقاوم سازی صفحات نام گذاشت.

این نوع روکش ها و یا نوار پی وی سی به دو نوع کلی 1- چسب دار یا اتویی و 2 - بدون چسب تقسیم بندی می شوند.

1 - چسب دار  یا اتویی : در مدل های چسب دار که امروزه هم زیاد استفاده می شود شما می توانید با استفاده از یک اتوی معمولی و قرار دادن آن روی نوار و فشار به آن بچسبانید. نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که باید پارچه و یا حوله ای بین نوار و اتو بیندازید تا خود نوار نسوزد و یا رنگ پس ندهد.
2- بدون چسب : برای چسباندن این نوع نوار ها بایداز دستگاه های لبه چسبان ( دستی و یا اتوماتیک ) استفاده کرد که خود دارای مخزن چسب بوده و در قسمت دستگاه های کار چوب بدان پرداخته شده است.
نکته : روکش های پی وی سی معمولی از ضخامت های 13% تا 50% در بازار ایران یافت می شوند.

نکته : در بازار ایران مدل های براق (High Gloss ) نیز وجود دارند که دارای ترکیب رنگ متفاوتی نیز می باشند و از ضخامت های 3 تا 5% وجود دارند.

نکته : روکش های UV و یا مواج ضد خش نیز در بازار ایران ارائه می شوند که برای مصارف دستگاه های ممبران و رپینگ کاربرد دارد.

نکته : این نوع روکش ها را می توان برای انواع صفحات پی وی سی و یا پلاستیک و صفحات چوبی بکار برد. در تکنولوژی جدید و با استفاده از روش ایجاد خلأ می توان آنرا بر روی انواع صفحات فلزی و غیر فلزی جهت روکش بکار برد .


همانطور که می دانید این صفحات بعد از برش در مقابل حرارت و رطوبت محیط واکنش نشان داده و از قسمت لبه تغییر حالت می دهند. همچنین در هنگام استفاده از آنها مثلاً در محیطهای اداری یا خانگی نیز این امر به صورت یک معضل بزرگ درآمده و باعث نارضایتی استفاده کننده می شود. اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی این مسئله رنگ دیگری بخود گرفته و تحولی عظیم بوجود آورده است.صنعت کشور ما نیز از این امر مستثنی نبوده و با کمی تأخیر درگیر این مسأله گردید. در ابتدا نوارهای پشت چسب دار یا اصطلاحاً اطوئی به بازار ایران وارد شد و تولیدکنندگان با استفاده از ابزارهای ابتدائی مانند اطو سعی در تولید محصولات خود داشتند ولی این امر مشکلات بسیاری را در پی داشت و کیفیت مطلوبی حاصل نمی شد. با گذشت زمان دستگاههای متعددی به این صنعت هدیه شد که کارها را بسیار آسانتر می کرد و حجم تولید را بالاتر می برد ولی باز هم بدلیل حرارت دیدن دوباره قطعات در محیطهای مختلف کیفیت مطلوب حاصل نمی شد و این نوارها به مرور از لبه صفحات جدا می شدند.

سیستم دیگری که مکمل این صنعت شد استفاده از چسبهای گرانول Hot Melt (گرماگیر) در دستگاهها بود که نحوه عملکرد سیستم به این صورت است که ابتدا چسب یا به پشت نوار و یا بر روی لبه کار توسط غلطکهای خاص مالیده می شد و سپس نوار بر روی لبه کار پرس می گردید.

این روش در ابتدا بسیار خوب نمود کرد ولی پس از مدتی کار با این سیستم به مشکلات دیگری برخورد. مثلاً بدلیل سرد و گرم شدن مداوم ، چسب حالت چسبندگی خود را تدریجا ً از دست می داد و پس از چندین بار تغییر حرارت مخزن این دستگاهها کیفیت خود را از دست می دادند . همچنین چسب پس از بارها سرد و گرم شدن به صورت لایه های سوخته در داخل مخزن و یا بر روی سطح کار برجای می ماند که این خود معضل بزرگی بود، و حتی نظافت این سیستمها نیز برای کاربر بسیار مشکل بود.

نکته : نوار لبه های مصرفی در صنایع چوب و دکوراسیون از دو جنس مختلف پی وی سی و ملامین است .

نکته : برای افرادی که از روکش های پی وی سی اتویی استفاده می کنند ابزار هایی برای پردازش وجود دارد که چند نمونه را در زیر می بینید و بقیه ابزار های برای افراد عضو گروه در صورت نیاز فرستاده خواهد شد.

نکته : دستگاهی دیگر بنام "تریمر" پی وی سی وجود دارد که برای پرداخت لبه های اضافی و همچنین قطع کردن اضافات نوار از سر و ته کاربرد دارد.

مطالب در حال بروز رسانی است ...

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید     ,   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   . شماره تماس های ما را نیز در بخش تماس با ما بیابید.


برای مشاهده شرکت های ثبت شده به سامانه ثبت فعالان صنعت چوب ایران مراجعه نمایید.

برای آشنایی با نحوه ثبت خود در سامانه از اینجا اقدام نمایید.


Ezdar Crafts