در حال بروز رسانی ....

اعضای گروه می توانند برای اطلاعات بیشتر با ما مکاتبه نمایند.

کمپروسسور وسیله ای است که هوا را فشرده سازی نموده و در مخزن نگهداری می کند. هوا از مخزن به روشی کنترل شده آزاد می شود و می تواند برای مکش و یا فشار زیاد باد در صنعت چوب استفاده گردد.

کمپروسسور ها در ابعاد و شکل ها و انواع مختلف در بازار ایران و دنیا عرضه می گردند که می توانند برای مصارف صنایع بزرگ گرفته تا یک کارگاه کوچک روی آنها حساب کرد.در اینجا بحث در مورد انواع آن را فقط به شکل زیر ختم می کنیم و مستقیم می رویم سراغ کمپروسسور های پیستونی که نصارف عمده در صنعت چوب دارند.همانطور که رد شکل بالا مشاهده می نمایید کمپروسسور ها بصورت عمده ایستاده و خوابیده در بازار وجود دارند که بصورت نک فاز و یا سه فاز می باشند.برای کارگاههای کوچکتر که دارای برق های تک فاز هستند عموماً نوع تکفاز آن کاربرد دارد و برای مصارف بزرگتر نوع سه فاز مد نظر می باشد.

از دیگر فاکتورهایی که باید حین خرید کمپروسسور در نظر بگیرید نوع با روغن و یا بدون روغن است که دومی گروه بیشتر پیشنهاد می کند.نوع روغن دار آن دارای فیلتر روغن می باشند و کار روغن کاری قطعات با استفاده از آن صورت می پذیرد.
                                                               کمپروسسور های پیستونی ایستاده


کمپروسسور های پیستونی خوابیده

                                   کمپروسسور های اسکرو برای مصارف صنعتی بزرگتر


کمپرسور هوا با مکش هوای محیط و ذخیره سازی آن در مخزن مربوطه باعث افزایش فشار آن می شود. موقعی که فشار به حد دلخواه برسد، موتور کمپرسور و سیلندر با استفاده از کلید مخصوص به طور اتوماتیک خاموش می شود و زمانی که هوای ذخیره شده به کار گرفته شود و فشار در مخزن کاهش یابد دوباره کمپرسور به طور اتوماتیک شروع به کار می کند تا فشار به حد مطلوب اولیه برسد.

بطور کلی، این وسیله برای کلیه وسایلی که برای کار کردن نیاز به فشار هوای بالا دارند نیاز به این دستگاه محسوس است.

کمپرسورهای بادی پیستونی در حجم و ابعاد مختلفی هستند که معمولاً از مخزن های 30 لیتری تا 3000 لیتری را شامل می شوند که ظرفیت تولید باد هر کمپرسور نیز متناسب با حجم مخزن همان کمپرسور طراحی و ساخته می شود.

در صورتی که متناسب با کار مورد نظر خود به باد خشک (بدون رطوبت) یا باد بدون روغن یا باد بی بو احتیاج دارید، می توانید بر حسب حجم کمپرسور، فیلترهای متناسب با آن را در مسیر خروجی هوای کمپرسور قرار دهید.

   

سوپاپ اطمینان وسیله ای است که به این منظور در کمپرسور باد به کار گرفته شده است به شکلی که فشار هوای درون مخزن بیش از حد آستانه ظرفیت مخزن دستگاه نشود و درصورت عمل نکردن کلید قطع کن اتوماتیک، با تخلیه هوای اضافی از درون مخزن، فشار را بطور عادی بر روی حد اطمینان نگه می دارد.

نکته : مادر کتاب آموزش CNC یک نمونه از یک کمپروسسور را با قطعات تشکیل دهنده آن بطور کامل تشریح کرده ایم.

کمپرسورهای باد به طور معمول با برق تکفاز و سه فاز کار می کنند، ولی انواع مختلف آن ها که با سوخت های بنزین و گازوئیل کار کنند و برای کارهای سیار استفاده شوند، نیز وجود دارند ولی کمپرسور 1500 لیتری در حالت خوابیده و سه فاز وجود دارد.


الف: نکات مربوط به راه اندازی:

1- جهت روشن نمودن کمپرسور در هر دو نوع ( تکفاز و سه فاز ) برق جداگانه از کنتر گرفته شود و اتصال برقرار گردد و به هیچ عنوان در سیستم تکفاز دو شاخه به پریز برق زده نشود. به دلیل اینکه بعد از یکی دو مرحله خاموش و روشن شدن کابلهای داخل پریز و دیوار داغ گردیده و باعث نرسیدن برق به دینام و در نتیجه باعث سوختن دینام و قطعات برقی کمپرسورمی گردد که دینام و قطعات برقی شامل گارنتی نمی باشد.

2- در کمپرسورهای سه فاز به طریقه اتصال سیم ها به کلید و دینام دقت شود. جهت حرکت تسمه می بایست در جهت فلش درج شده روی دینام باشد در غیر این صورت جای یکی از سیم ها با جای یکی از دو سیم دیگر تعویض گردد.

3- برای استفاده از کمپرسور در مکان های دور از کنتر برق ، تا حد امکان از طولانی کردن سیم برق خودداری شود و در عوض طولانی کردن سیم، شیلنگ باد طولانی شود. طولانی کردن سیم برق کمپرسور افت فشار را به همراه خواهد داشت و ممکن است باعث سوختن دینام و کلیه قطعات برقی شود.

4- مقدار روغن باید تا نصف شیشه روغن نما باشد و یا در سیلندرهایی که به جای شیشه دارای گیج هستند باید تا خط دوم گیج باشد.
(تذکر: در هنگام چک کردن مقدار روغن باید کمپرسور در مکان صاف قرار گرفته و قبل از آن خاموش بوده باشد ).


ب : نکات مربوط به نگهداری:

1- جهت جلوگیری از پوسیدگی و زنگ زدگی، آب جمع شده در داخل مخزن توسط شیر قرار گرفته در زیر کمپرسور تخلیه گردد.

2- روغن سیلندر بسته به محیط ( گرد و خاک و شرایط خاص) و میزان زمان استفاده از کمپرسور ، هر چند وقت یکبار باید مورد بازرسی قرار بگیرد و در صورت نیاز تعویض گردد.
( تذکر: برای تعویض روغن حتما از روغن مخصوص کمپرسور استفاده شود)

3- فیلتر هوای سیلندر بسته به محیط ( گرد و خاک و شرایط خاص) و میزان زمان استفاده از کمپرسور ، می بایست هر چند وقت یکبار کنترل شود و در صورت نیاز پاکیزه و یا تعویض گردد.

4- برای روشن و خاموش کردن کمپرسور از کلید روی کمپرسور و برای کمپرسورهایی که تابلو برق دارند با استفاده از کلید روی تابلو برق استفاده شود.


ج : نکات مربوط به عیب یابی:

1- در صورت شنیدن صدای نشتی باد در زیر کلید ممکن است در درجه اول لاستیک درون شیر یک طرفه سوخته باشد ( که باد تولیدی سیلندر به صورت کامل داخل مخزن نمی شود و از طریق لوله باریک به سوپاپ زیر کلید آمده و خارج می شود) و در درجه دوم ممکن است کلید خراب شده باشد.

2- در صورتی که در حین کار کردن کمپرسور از دهنه ورودی روغن ، روغن به بیرون پاشیده شود، دلیل آن ریختن بیش از اندازه روغن درون کمپرسور می باشد.


 در پایان هم بعضی از ابزارها و لوازم جانبی کمپرسور آورده شده است که با افزودن آن ها به کمپروسسور پیستونی می توانید از آن  استفاده های بیشتری ببرید و بر قابلیت های کمپرسور خود بیفزایید. این موارد  شامل تنفگ اسپری، تفنگ باد،میخ زن، کیت لوازم و ابزارهای ، لوازم و ابزارهای باد، شاتون کمپرسور ، میل لنگ، سیلندر ، کارتر روغن ، سر سیلندر ، صفحه سوپاپ ، ورق سوپاپ ، فیلتر هوا ، فلکه ، رینگ ، پیستون ، واشر لاستیکی ، واشر ویکتوری و نسوز و … است.

مطالب در حال بروز رسانی است ...

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید     ,   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   . شماره تماس های ما را نیز در بخش تماس با ما بیابید.


برای مشاهده شرکت های ثبت شده به سامانه ثبت فعالان صنعت چوب ایران مراجعه نمایید.

برای آشنایی با نحوه ثبت خود در سامانه از اینجا اقدام نمایید.


Ezdar Crafts

حاضرین سایت

ما 315 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نقشه سایت