ترمو چوب یا ترمووود فرآیند خشک کردن چوب با حرارت ۳۲۰ درجه سانتی گراد همراه با بخار آب و گردش هوا می باشد. مغز چوب در این فرآیند به دمایی بین ۱۸۵ تا ۲۱۲ درجه سانتی گراد رسیده و بسته به نوع گونه چوب، ضخامت و رطوبت اولیه آن معمولا بین ۴۸ تا ۱۴۴ ساعت به طول می انجامد.با استفاده از این روش عمده نکات منفی استفاده از چوب تقریبا از بین می روند.


به دلیل دمای بالایی که به ترمو وود وارد می گردد، زنجیره های سلولزی شکسته شده، اسیدها تجزیه شده، از هر گونه جانور میکروسکوپی و حشرات پاک شده و محیط رشد برای هر گونه قارچ یا کپک از بین می رود. بخش عمده رزین چوب از آن خارج می شود و آن قسمتی که باقی می ماند به شکل بلور در آمده و بی ضرر می گردد.  

در فرآیند ترمو کردن، ابتدا میزان رطوبت چوب به صفر درصد کاهش داده می شود و در انتهای فرآیند به حدود ۴ تا ۶ درصد رسانده می شود. با این روش، چوب در مقابل تاب برداشتن، تغییر ابعاد و حرکت مقاوم می گردد.

الف - روش تولید :

ترمو چوب ها دارای ۲ روش استاندارد تولید Thermo-S و Thermo-D می باشند :

حرف S به جای کلمه Stability یا پایداری است که گونه های سوزنی برگ این محصولات برای استفاده در اجزای داخل ساختمان، اتصالات در محیط خشک، مبلمان داخلی، سونا، اجزای درب و پنجره و گونه های پهن برگ برای استفاده در ساخت کفپوش و مبلمان فضای سبز توصیه می گردند.

حرف D به جای کلمه Durability یا دوام است که گونه های سوزنی این محصولات برای استفاده در نما و دیوار، درب هاب بیرونی ، پشت پنجره، سونا، حمام و سرویس بهداشتی، کف پوش و مبلمان فضای سبز و گونه های پهن برگ برای تمام مصارف مشابه نوع S با رنگ تیره تر توصیه می گردند.

 

کیفیت الوار استفاده شده در فرآیند ترمو کردن از اهمیت بالایی برخوردار است. تولید ترمو چوب تنها از بالاترین کیفیت مواد اولیه امکان پذیر است که این خود گواهی بر کیفیت محصولات نهایی شرکت می باشد. هر چند که این فرآیند قابلیت اعمال بر روی کلیه گونه های مختلف چوبی را داراست، ولی با توجه به معیارهای فنی و اقتصادی گونه های کاج، نوئل، زبان گنجشک (ون)، بلوط، ممرز، توس، آسپن، ایروکو، تالی و موونگی به عنوان گونه های منتخب در کارخانه ما مورد استفاده قرار می گیرند. بنا بر نوع گونه چوب تنظیمات متناسب با آن در فرآیند صورت می گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با گروه تماس حاصل نمایید


ب- مصارف ترمووود : 

به صورت علمی در موارد زیر کاربرد دارد ولی این امکان وجود دارد که در ترکیب با پنل های دیگر ( نظیر OSB ) در سقف و دیوار هم بکار برود. در بسیاری موارد کاربردی شبیه چوب پلاستیک دارد و مصارفی بزرگتر و گسترده تر از wpc دارد.

1- نمای بیرون : اصلی ترین کاربرد این پنل چوبی در دنیا و در ایران نمای ساختمان است. چیزی که در چند سال اخیر بسیار شاهد آن هستید و در بسیاری از ساختمان های نه چندان شیک هم از این پنل استفاده می کنند.در شکل های زیر چند نمونه رابرایتان آورده ایم. در بسیاری از ساختمان های متوسط هم برای کمتر شدن هزینه، از نماهای نیمه چوب و یا ترکیبی استفاده می کنند.

 


2- سقف پوش : سقف پوش انرا کمتر دیده اید و در ایران عموماً کاربرد کمتری هم دارد. از آنجاییکه چوبی است فرآوری شده، پس قیمت آن به نسبت دیگر الوارهای سقفی بیشتر است.به همین خاطر بیشتر سازندگان ترجیح می دهند از چوب های روسی برای توکار استفاده کنند و نما یبیرونی آنرا ترمووود کار کنند.3- کف پوش: بعد از نمای بیرونی بیشترین مصارف این چوبها در کفپوش هاست.می شود گفت که جای پارکت را در این مورد تنگ کرده اند!.طراحی زیبا و منحصربفرد آن هر چشمی را می نوازد. 


 

4- فنس پنجره : جای فنس های فلزی را در نمای بیرون و داخل ساختمان گرفته است.5- دیوار  ( خارجی/داخلی ):  دیوارهای بیرونی را بیشتر در مناطق خشک شاهد خواهید بود.دیوارهای داخلی هم  ترکیبی از پنل های دیگر ( مثلاً OSB برای توکار) و ترمووود برای روی کار  استفاده می شود.


 

ج- نصب ترمووود :

در نصب ترمووود باید به یاد داشته باشید که پیچ ها و اتصالاتی استفاده نمایید که ضد زنگ و فولاد سخت باشند.در نماهای بیرون حتماً به یاد داشته باشید که در جایی نصب نکتید که آب همیشه جمع می شود و یا بقولی یکسره تو آب نباشد.اتصالات و پیچ های نصب ترمووود خاص هستند و از هر پیچی استفاده نکنید.در زیر نکاتی را که باید برای نصب در نظر داشته باشید قرار داده ایم.

 • حداقل ضخامت مقطع چوب : برای چوب های ترموئی که در نما نصب می شوند، حداقل ضخامتی که توصیه می شود ۱۸ میلیمتر است.
 • فاصله پچ یا میخ تا گوشه ی مقطع چوب : هنگام نصب چوب های ترمو، فاصله¬ی پیچ یا میخ تا گوشه های مقطع میبایست رعایت شود تا لبه چوب ترک نخورد. فاصله اتصالات تا لبه عمودی مقطع در حدود ۱۰ میلیمتر و فاصله تا لبه افقی مقطع در حدود ۷۰ میلیمتر می باشد. لازم است که در صورت استفاده از پیچ ابتدا مقطع با مته سوراخ شود و سپس پیچ به داخل چوب فرو رود.
 • فاصله بین چوب های زیرسازی : چوب های ترمو میبایست بر روی یک زیرسازی چوبی نصب شوند با توجه به اختلاف ضریب انبساط و انقباض و همچنین امکان اکسید شدن آهن، از نصب چوب های ترمو بر روی آهن میبایست خودداری کرد. حداکثر فاصله ی بین چوب های زیرسازی عمودی ۶۰ سانتی متر می باشد. زیرسازی میبایست به گونه ای طراحی شود که امکان ایجاد گردش هوا را در پشت چوب های ترمو میسر سازد. برای گردش هوا فضایی به میزان حداقل ۳۰ میلیمتر بین پلاستر و مقطع چوب نیاز است.
 • جهت قرار گرفتن چوبدل : برای برخی مقاطع چوب که شکل متقارن آن جهت نصب را مشخص نمی کند باید توجه داشت که چوبدل از عوامل جوی در امان باشد. از این رو این مقاطع میبایست به گونه ای نصب شوند که لایه های مغز چوب رو به داخل قرار گیرد و در معرض مستقیم تابش نور خورشید، باران و سایر عوامل جوی نباشد.
 • روش نصب عمودی مقاطع چوب : در پروژه هایی که مقاطع چوب به صورت عمودی نصب می شوند، باید توجه داشت که حلقه های چوب یا رگه ها در جهت جاذبه زمین و به سمت پایین قرار گیرند.
 • پوشش های محافظ چوب : محافظت از چوب در مقابل تابش نور خورشید و سایر عوامل جوی ضروری است. برای جلوگیری از تغییر رنگ، پوسیدگی و سایر آسیب هایی که چوب را تهدید می کند میبایست از رنگ های مناسب استفاده کرد که اجازه تنفس را به چوب داده و آن را در مقابل اشعه یو وی و رطوبت مقاوم و ماندگار می سازد. برای عمر بیشتر چوب توصیه می شود که با در نظر گرفتن منطقه جغرافیایی و توپوگرافی ساختمان عملیات نگهداری از چوب در فواصل زمانی معین تکرار شود.


نکات مهم در نصب :

برای سطوح عمودی مانند نمای ساختمان (CLADDING) :

 • زیرسازی ابتدایی کامل شاقول باشد .
 • اجرای زیر سازی چوبی عمود بر جهت نصب الوارهای نهایی باشد .
 • زیرسازی ها کاملا ریسمانی و بدون برآمدگی و گودی و در فواصل حدود ۵۰ الی ۶۰ سانتی متری تصب شوند .
 • ضخامت چوب زیرسازی حداقل ۳ سانتی متر در نظر گرفته شود .
 • در گوشه ها از فارسی بر کردن چوب (برش زاویه دار) خودداری شود .

برای سطوح افقی مانند کفپوشهای خارجی ( DECKING) :

 • زیرسازی ابتدایی کاملا تراز باشد .
 • نقاطی از چوب زیرسازی جهت زه کشی منفصل باشد .
 • در سطوح شیب دار از تصحیح کننده های شیب استفاده گردد .
 • ضخامت چوب زیرسازی حداقل ۴ سانتی متر در نظر گرفته شده ودر فواصل حدود ۴۰ سانتیمتر نصب گردند .
 • در صورت استفاده از زیرسازی آهنی ، پروفیل ها را پیش از نصب چوب رنگ آمیزی کنید .


اتصالات : برای اتصال ورق های OSB به هم و به دیگر پنل ها در کار، نیاز به یکسری اتصالات در شکل ها و زوایای مختلف دارید که بهترین آنها را می توانید در سایت زیر بیابید.


سایت معرفی اتصالاتمطالب در حال بروز رسانی است ...

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید     ,   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   . شماره تماس های ما را نیز در بخش تماس با ما بیابید.


برای مشاهده شرکت های ثبت شده به سامانه ثبت فعالان صنعت چوب ایران مراجعه نمایید.

برای آشنایی با نحوه ثبت خود در سامانه از اینجا اقدام نمایید.


Ezdar Crafts
حاضرین سایت

ما 24 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نقشه سایت