لترون در واقع نوعی روکش است که در سال های پیش توسط یک شرکت آلمانی ساخته شده است و مانند دیگر  کلمات مرسوم در ایران، در اثر استعمال و کاربرد نادرست به اسم پنل چوبی شناخته می شود. در میان فعالان چوب به نئوپان روکش شده لترون گفته می شود.در واقع این روکش می تواند ملامینه و یا روکش کاغذی باشد.در بخش مربوط به کاغذ یا روکش ملامینه و همچنین دستگاه روکش ملامینه در این مورد بطور مفصل بحش شده است.

اگر لترون را هم یک پنل چوبی به حساب بیاوریم، از آن در کنار ام دی اف برای کابینت سازی استفاده می شود که البته قیمت متراژ آن برای هر مترمربع کمتر از ام دی اف است.استحکام  و ماندگاری ام دی اف را ندارد و برای محیط های مرطوب مانند شمال کشور کمتر پیشنهاد می شود.

لترون ترکیبی از تخته های چند لایه چوب است.که این تخته ها از چوب نرم ، یا ضایعات خورد شده و تراشه های کارخانه های چوب بری حاصل میشوند. که البته این خرده ها در مقایسه با ذرات اولیه مورد استفاده در MDF بزرگتر بوده و قابل رویت  میباشند که در MDF این امر میسر نیست. 

اینکه دستگاه الک برای خرده چوب ها چطور باشد و در چه فشاری و با چه چسبی به هم چسبیده می شوند، می تواند نوع جنس تولید شده را تعیین کند. در تولید ام دی اف الک های تولید ام دی اف ریزتر و فشار اتمسفر قوی تر و همچنین رزین و چسب های بکار رفته قوی تر می باشند.ورق لترون تولیدی با توجه به وجود پستی و بلندیهای سطحی ، میبایستی حتماقبل از روکش شدن ، توسط ماشین آلات دقیقی ، پرداخت گردیده و ساییده شود.سپس روکش نهایی با توجه به نوع نیاز ، روی این ورق چسبانده و پرس میگردد.

نکته : تفاوت لترون و MDF  به نئوپان هایی است که توسط لترون یا هر روکشی دیگر پوشانده میشوند  .به قولی می توان گفت تکنولژی ساخت آنها تعیین کننده تفاوت آنهاست. برای مثال خرده ریز چوب هایی که برای ساخت هر کدام در فشار های مختلف و با چسب های متفاوت بکار می رود تفاوت بین آنها را آشکار می کند. ورق ها MDF به هم فشرده تر و محکم ترند ولی لترون ( یا نئوپانی که روکش لترون شده ) اینگونه نیست.

نکته : انواع ورق های لترون ارائه شده در بازار ایران را می تواند به صورت یک رو روکش و دو رو روکش تقسیم بندی کرد. که ترکیب بندی رنگ های آن انتخاب خود مشتری است.

نکته : لترون را از یک منظر می توان یک ورق و یا روکش دانست ( درست مثل روکش های پی وی سی) که روی نئوپان کشیده می شود و اصطلاحاً به آن لترون گفته می شود.


مزایای استفاده از لترون :

الف- به مانند دیگر روکش ها، مهم ترین مزیت آنرا می توان  افزایش استحکام مکانیکی فیبر یا تخته چوب دانست.

ب- افزایش پایداری در مقابل خش و ساییدگی و همچنین نور خورشید و نورهایی که باعث کدر شدن فیبر می شوند.

ج- مقاوم بودن در مقابل رطوبت

د- تمیز کاری راحت سطوح کار 

و...

معایب استفاده از لترون:

الف- عدم انعطاف در سوراخکاری و سوهانکاری 

ب- مقاومت کمتر در مقابل فشار

ج- چون در بافت آن ذرات ریز و نرم به مانند ام دی اف وجود ندارد، بنابراین رنگ آمیزی و روغن کاری آن سخت تر از ام دی اف است.


مطالب در حال بروز رسانی است ...

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید     ,   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   . شماره تماس های ما را نیز در بخش تماس با ما بیابید.


برای مشاهده شرکت های ثبت شده به سامانه ثبت فعالان صنعت چوب ایران مراجعه نمایید.

برای آشنایی با نحوه ثبت خود در سامانه از اینجا اقدام نمایید.


Ezdar Crafts

حاضرین سایت

ما 279 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نقشه سایت