نئوپان فراورده ای است که از تراشه های چوب ساخته می شود . نئوپان محصولی است که از خرده چوب هایی مثل تراشه‌های  کارخانه های چوب یا خاک اره به همراه رزین مصنوعی یا چسب‌های مناسب دیگر است که پرس و فشرده شده باشد.

نئوپان یک فراوردهٔ ترکیبی یا کامپوزیتی است که از مخلوط خرده چوب و رزین تحت فشار بالا و حرارت به دست می آید. هر چند این محصول از چوب های معمولی متراکم تر است، اما سبک ترین و ضعیف ترین نوع تخته فشرده بشمار می رود. رویه این صفحات میتواند بدون روکش و یا با روکش (لعابی، ملامینه  و چوبی  ) باشد.
از یک نظر می توان نئوپان را با محصول جدید چوبی OSB مقایسه کرد ولی با این تفاوت که خرده های چوب در OSB بطور تصادفی در کنار هم قرار نمی گیرند و رزین ها یبکار رفته در آننیز متفاوت است.( مراجه شود که پنل چوبیOSB )

این محصول معمولاً از صنایع بازیافت چوب است بطوری که ضایعات بدست آمده در فرایند بهره‌برداری از چوب درختان برای مصارف مختلف را تبدیل به خرده چوب می کنند، سپس این خرده چوب ها را رطوبت گیری و به خوبی همگون می کنند و چسب می زنند و تحت پرس حرارتی قرار می دهند . ورق های به دست آمده پس از سرد شدن و سمباده خوردن قابل استفاده اند .

نئوپان بر اساس سطح و نوع روکش به چهار دسته تقسیم می شود:

نئوپان بدون روکش :   که بصورت سنباده شده تولید می گردد. کاربرد آن در نقاط است که در معرض دید نباشد مانند سقف کاذب که در روی آن لایه دیگری قرار می گیرد.

نئوپان با روکش طبیعی (چوبی ):  که برای تزیین و زیبایی سطوح از آن استفاده می شود مانند دکوراسیون داخلی، صفحه میز و کابینت که در این صورت از روکش های چوبی (طبیعی) مانند: گردو، راش، …. استفاده می شود.

نئوپان با روکش مصنوعی :  کاغذ های آغشته به چسبهای مصنوعی ساده، رنگی و نقش دار الهام گرفته از طرح چوب است از این تخته در مکانهایی که حرارت و رطوبت زیاد باشد استفاده می کنند مانند دیوار کاذب، میز رستورانها و کابینت آشپزخانه.

نئوپان لعاب دار (لاک خورده) : سطوح این نوع از تخته ها، توسط یک لایه رنگ آغشته به مواد حفاظتی و ضد رطوبتی پوشیده می شود لاک کاری ممکن است بنا بر مورد مصرف یک رو یا دوروی کار زده شود، این نوع نئوپانها در دیوارهای آشپزخانه، سرویس ها و لابراتورها استفاده می شوند.نکته : نئوپان های ملامینه همچون دیگر محصولات چوبی نظیر ام دی اف دارای روکش هایی با رنگ های آلدر ، راش ، روسین ، آنتیک ، زیتون ، افرا ، آبنوس ، ونگه ، گردویی ، روت و ... می باشد که در بازار ایران موجود است.

مطالب در حال بروز رسانی است ...

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید     ,   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   . شماره تماس های ما را نیز در بخش تماس با ما بیابید.


برای مشاهده شرکت های ثبت شده به سامانه ثبت فعالان صنعت چوب ایران مراجعه نمایید.

برای آشنایی با نحوه ثبت خود در سامانه از اینجا اقدام نمایید.


Ezdar Crafts

حاضرین سایت

ما 26 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نقشه سایت