OSB یا Oriented Strand Board تخته هایی با رشته (تراشه چوب)های جهت دار شده هستند که عملاً جایگزین پانل های دیگر در ساخت و ساز مسکونی شده است.
Panels for construction.Four grades of OSB are defined in EN 300همکاران عزیز می توانند سفارشات خود را از طرق زیر به ما اعلام نمایند. ورق ها با گرید 2 و 3و در ضخامت های مختلف ( 8 میل تا 25 میل ) موجود است.همانطور که مستحضرید سایز استاندارد آن 2.44 * 1.22 می باشد.

09363893438 

شماره کارت: بانک تجارت ( شعبه ولنجک ) به نام حسین حاجی کلایی : 4448-2908- 8310- 5859


برای سفارش حجیم حتماً از قبل هماهنگ نمایید.


OSB چیست؟

OSB به معنای تخته هایی با رشته های (تراشه های چوب) جهت دار شده هستندکه بر خلاف ظاهر آن ، بصورت تصادفی قرار داده نمی شوند.از زمان آغاز به کا ر خود در سال 1978،OSB به سرعت پذیرفته شد.در واقع در بسیاری از مناطق آمریکای شمالی عملاً جایگزین پانل های دیگر در ساخت و ساز مسکونی شده است. 

برای ساخت آن از یکسری تکنولژی های پیشرفته ای استفاده شده است که می توان گفت هر روز در حال ارائه نسخه ای جدید در سراسر دنیا می باشند.این تخته ها از چند لایه رشته های چوبی که با نوعی چسب مخصوص ضد آب به هم چسبیده اند ، تشکیل شده اند .بسیار قوی ، محکم و استوار هستند.

موارد کاربرد OSB :

در حالت کلی می توان کاربرد آنرا در دو بخش تعریف کرد :1- ساختن ساختمان  2- بازسازی بنا . در زیر مواردی از کاربرد آنرا به طور خلاصه بیان کرده ایم :

1- کف ساختمان:  به همراه دیگر عوامل و فاکتور ها نظیر "شکننده سرعت باد" ،"تهویه سقف یا بام " ، "عایق گرما" ، " رویه کچی" و ... ترکیب می گردد.

2- بام ساختمان : بر سبک سازی و استقامت بنا می افزاید که در ایران به نام سقف های شینگل معروف است.

3- سقف ساختمان و زیرسازی : به همراه دیگر عوامل و فاکتور ها نظیر "عایق صوتی"، "لایه های جداساز "، "رویه کچی"، بتون (در صورت لزوم) و... بکار می رود.

 4 - دیوار داخلی و خارجی : به همراه دیگر عوامل و فاکتور ها نظیر "تخته چوبی برای دیوارهای بیرونی"، "ساختار بهم فشرده و تهویه"، " چارچوب چوبی"، "عایق گرمایی" و ... بر استحکام بنا می افزاید.

 

 انواع ورق های OSB :

در بازار دنیا در مدل های OSB3 ، OSB2 و OSB4 ارائه می گردند که در بازار ایران دو مدل OSB2 و OSB3 موجود است. ضخامت های آن از 6 میل شروع شده و به 25 میل ختم می شود. بیشترین ضخامت هایی که در بازار ایران کاربرد دارد 9-12-15 می باشد که اعم کابرد ان در بازار ایران به قرار زیر است :

1- برای ساخت/بازسازی خانه های چوبی : برای این کار بیشتر در ترکیب با سازه های سبک فولادی (LSF ) و چوب هایی نظیر ترموود بکار می رود که بیشتر در شمال ایران، شمال تهران و لواسان و همچنین طرقبه شاهد بوده ایم و جاهای دیگر را اطلاعی نداریم!.روش کار بدین صورت است که اسکلت ساختمان را LSF کار می کنند، از کف تا بدنه را ورق های OSB بکار برده و سپس برای نمای ساختمان از چوب هایی نظیر ترمووود استفاده می کنند.
شکل های زیر سازه های LSF را نشان می دهد که ورق های OSB را در داخل آن کار می کنند.

2-به همراه سمنت بورد ( Cement Board ) برای دیوارهای داخلی منزل و همچنین کف ( نظیر آنچه در پرند و پردیس برای مسکن مهر شاهد بودید ).همانطور که در شکل های زیر می بینید ورق های OSB را در بین بردهای سیمانی قرار داده و برای دیوار استفاده می نمایند یا اینکه روی بردهای سیمانی قرار می دهند.

 

3- سقف های شینگل یا شیب دار : که کارهای انجام شده آنرا می توان در لواسان و شمال ایران ذکر کرد.روی چهارچوب سقف ( چه فلزی و چه چوبی ) به ترتیب ایزوگام، عایق های مختلف ( بادی، صوتی، گرمایی و ... ) و سپس ورق OSB و در نهایت شینگل ( منظور آجرنماها) استفاده می نمایند.

 
مطالب زیر به تشریح  مشخصات و استانداردهای ورق به همراه موارد کاربرد هر یک می پردازد.

1- OSB standard -OSB2

OSB2 یا osb استاندارد، توسط استاندارد (معیار) یورو EN300 ساخته و تست می شود.پارامترهای تکنیکی آن کاملاً منطبق با محیط های خشک است و دارای موارد کاربرد زیر می باشد :

1- استفاده در عناصر داخلی خانه نظیر دیوار و همچنین پنل های سقف و ..

2- مناسب برای کارخانجاتی که روی مبلمان چرمی کار می کنند.

3- به عنوان دکوراسیون در منزل و یا محیط کار.

4- تولیدات قفسه و همچنین طاقچه و...

5- بسته بندی برای حمل و نقل (به جز مواد آبکی)

6- فشرده سازی بار و پکیج کردن هنگام حمل و نقل

جدول زیر مشخصات OSB2 را برای ابعاد و ضخامت های مختلف بوضوح نشان می دهد.

 

   تعداد در یک پالت            ضخامت           ابعاد                       OSB2           

2- OSB premium- OSB3

OSB3 یا osb پرمیوم (اعلا)، توسط استاندارد (معیار) یورو EN300 ساخته و تست می شود.پارامترهای تکنیکی آن کاملاً منطبق با محیط های رطوبتی است و دارای موارد کاربرد زیر می باشد 

 نکته : منظور ضد آب بودن آن نیست بلکه نفوذ آب در آن خیلی کمتر است.

 

1- برای ساخت پانل ها ، برای طبقات و نیز دیوار ها و همچنین ستون ها برای ساخت ساختمان

2- برای ساختن عناصر داخلی ساختمان نظیر دیوار و پنل های سقف

3- استفاده به عنوان دکوراسیون منازل 

4- ساختن و یا بازسازی خانه های از پیش ساخته چوبی

5- برای پوشاندن زیر بام ( سقف های شینگل )

6- برای ساختن قفسه

7- برای بسته بندی کردن مواد

8- برای صنایع خودرو سازی

9- برای برپایی غرفه های نمایشگاهی

جدول زیر مشخصات OSB3 را برای ابعاد و ضخامت های مختلف بوضوح نشان می دهد.

 

  تعداد در یک پالت      ضخامت            ابعاد                       OSB3               


اتصالات :
برای اتصال ورق های OSB به هم و به دیگر پنل ها در کار، نیاز به یکسری اتصالات در شکل ها و زوایای مختلف دارید که بهترین آنها را می توانید در سایت زیر بیابید.


سایت معرفی اتصالات


دانلود راهنمای OSBحاضرین سایت

ما 99 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نقشه سایت