با توجه به سوالات متعدد دوستان مبنی بر افزودن آموزش در مورد نحوه انتخاب چوب و الوار و قیمت های موجود بازار و همچنین استراتژی گروه در جهت ورود به خرید و فروش الوارها و پروفیل های خاص، بر آن شدیم مطالبی را بر آموزش های گروه بیفزاییم تا راهنمایی باشد برای کسانی که قصد ورود به این خانوده بزرگ اقتصادی را دارند.

 


الف- نحوه خرید و فروش
چوب و الوار در کشور ما به 3 صورت عمده زیر می باشد :

  • کیلویی : چوب هایی نظیر صنوبر که بیشتر مورد استفاده تجاری دارند بصورت کیلویی بفروش می رسند که قیمت آن نیز بسیار توافقی است.چوب هایی دیگر نظیر چوب خرما که حالت اسفنجی خاصی هم دارد در همین رده قرار می گیرند و کاربرد آن نیز بسیار محدود و برای مناطق خاصی است.برای مثال دوست ما از سراوان سیستان برای سایت خانه های چوبی به سبک عربی آن هم در قسمتی از کار و برای نما از آن استفاده می نماید.

 

  • متر مکعب : که روش مرسوم خرید و فروش بازار است و در قالب پلت های دسته بندی شده ارائه می گردد.

 

  • الواری : که بسته به نوع الوار و کاربرد آن قیمت های مختلف دارد. در این قسمت شما الوار برش داده به ابعاد مختلف را می بینید و انتخاب می نمایید و بصورت تکی می خرید.

 

ب- انواع چوب و الوار در بازار ایران 4 قسم می باشد که بیشتر در همین چهار قالب بفروش می رسد.

 

  • الوار چوب خام : بیشتر این الوارها بصورت خام و رنده نشده وارد بازار می شوند بسته به رطوبت آن و همچنین گرید آن ( پریمیوم و یا مدیوم و ... ) می توانند کاربردهای مختلفی از صنایع پتروشیمی و راه آهن تا ساخت کابینت و درب و پنجره و نرده و حصار داشته باشند. بیشتر این چوب ها در دستگاه های Dryer و یا چوب خشک کن فرآوری می شوند  تا از رطوبت آن بکاهند. انواع اروپایی آن با رطوبت کمتر از 12 درصد به بازار عرضه می گردد و این مقدار رطوبت استاندارد یورو EN300 هم می باشد. قیمت الوار های چوب استاندارد اروپا از شاخه ای 200 هزار تومان شروع و تا شاخه ای 1.5 میلیون تومان و یا بیشتر هم می رسد.
  • پروفیل های چوب : این محصولات بیشتر فرآوری شده اند و به بازار عرضه می گردند.بیشتر آنها مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارند و بههمین خاطر در ساخت سازه های چوبی سبک تر و همچنین ساخت نماهای بیرون و یا داخل نظیر کارهای سقف و یا همچنین لمبه ( برای ساخت سوناهای خشک ) ، ساخت انواع نرده و حصار چوبی و ... از آن استفاده می شود. قابلیت رنده کاری و رنگ پذیری آن بسیار بالاست و مقاومت خوبی هم در برابر حشرات دارد. طول این تخته ها گاه تا 4.5 متر هم می رسد .بیشتر این پروفیل ها 4 تراش هستند و به قولی از 4 طرف بالا / پایین و چپ /راست تراش های خاصی داده می شوند که گاه بصورت منحنی های خاصی از بغل کار دیده می شود. بهترین های آن محصول کشور فنلاند هستند و البته سنگین وزن !. قیمت های اروپایی هر تخته از 150 هزار تومان شروع شده و تا 1.5 میلیون تومان  و بیشتر هم می رسد. و البته بهتر است بدانید که شاید نوع چینی و یا اندونزیایی و یا همچنین آفریقایی آنرا در تحویل در بندرعباس کمتر هم بیابید ! . بهترین نمونه های آن پروفیل های ترموو هستند که به اسم ترمووود در بازار ایران و برای نماهای بیرونی بکار می روند.

  

  • لایی چوب : لایی ها بسته به نوع چوب آن ( افرا- بلوط- ترمو و ... ) و همچنین  اندازه های آن می تواند قیمت های متفاوت داشته باشد. ضخامت های استاندارد بازار در حدود 4 الی 4.5 میلیمتر می باشند و طول آنها غالباً تا 2 الی 2.5 متر هم می رسد و در عرض های مختلف از جمله 140 تا 170  سانتی متر عرضه می شوند.البته اندازه های یاد شده بالا استاندارد بازار اروپا نظیر اتریش هستند و شاید بازار های دیگر نظیر چین و اندونزی و یا مالزی  اندازه های متفاوتی داشته باشند. قیمت های موجود در بازار آن هم،  از تخته ای 50 هزار تومان شروع شده و تا 100 هزار تومان هم موجود است. در خیلی موارد هم برای راحتی کار و یا بقولی فروش بیشتر در بسته های چند تایی ( بین 5 تا 10 تایی ) ارائه می گردد. کاربرد اصلی آنها در کارهای معرق ، مشبک و همچنین ساخت وسایل چوبی است. بیشتر آنها قابلیت سنباده کاری و پرداخت با دستگاه ها  و همچنین پرسکاری را دارا می باشند.  

  

  • روکش چوب : از این مدل روکش ها برای دادن طرح و نقش  به اسکلت کار غیر چوبی استفاده می شود که به اصطلاح به آن کارهای  طرح چوب گفته می شود.این روکش ها به اسکلت کار پرس می شوند.

 ج- انواع چوب های موجود
در بازار ایران :

 

ج-1- چوب های ایرانی :چوب های ایرانی از نظر مقاومت و البته قمیت به دو دسته اصلی زیر تقسیم می شوند :

الف-1 - چوب های نظیر  راش ، بلوط ، افرا، ممرز ، گردو ، ون و ملچ و ... که با چگالی بالا ( منظور وزن بالاتر ) می باشند و سنگین تر هم هستند.

الف-2- چوب هایی نظیر کاج و صنوبر و تبریزی که دارای چگالی یا وزن کمتر می باشند و بیشتر مصارف تجاری دارند و در برخی موارد هم به خاطر کیفیت پایین تر کیلویی هم خریداری می شوند.

 

نکته 1- نوع اول از متر مکعبی 900 هزار تومان شروع شده و تا 3.5 میلیون هم ادامه دارد.

نکته 2- نوع دوم هم به خاطر کیفیت پایین تر از 350 هزار تومان تا 800 هزار تومان هم می رسد.

 

ج-2- چوب های روسی  :یکی از محبوی ترین چوب های موجود در بازار چوب های روسی هستند که تقریبا همه با این نوع چوب ها و کاربردهای متنوع آن آشنا هستند.می توان گفت بهترین آن کاج های روسی و البته کاج نراد نقره ای است که از قدیم الایام در دنیا استفاده های تجاری و لوکس دارد.این نوع چوب ها دارای چگالی بالا و البته سنگین هم هستند و بیشتر مصارف آن در کالای لوکس و مبل های لوکس و سلطنتی است.

چوب های راش گرجی هم شاید از راش های ایرانی بهتر باشند ولی مقاومت آنها به نسبت چوب های روسی پایین تر است و امکان دارد خم شده و یا بشکنند. بیشتر قهوی رنگ هستند و برای ساخت ساخت در و پنجره استفاده می شوند.

در آخر هم چوب های راش ارمنی با چگالی بالا وجود دارند و برای ساخت مبل و درب و پنجره استفاده می شوند و البته به نسبت از نوع گرجی آن بهتر است.

نکته 1- قیمت چوب های روسی از متر مکعبی 1 میلیون شروع شده و تا 1.5 میلیون ادامه دارد.

نکته 2- چوب های راش قرمز و قهوه ای ارمنی هم تا 3 میلیون تومان در متر مکعب هم بفروش می رسد.

نکته 3- چوب های راش پرجی هم به خاطر کیفیت پایین تر نوع چوب تا 1.8 میلیون تومان در بازار ایران بفروش می رسد.
 ج-3- چوب های اروپایی  :معروف ترین چوب های اروپایی چوب های ون و کاج و از جنگل های فنلاند می باشند.چوب های روسی در همسایگی فنلاند نیز از همین ویژگی برتر برخوردارند و جز چوب های لوکس و مقاوم  بازار دنیا به حساب می آیند. بعد از آن نوبت به چوب های آلمان و اتریش می رسد که بسیار مقاوم و البته خوش تراش هستند و در اندازه های متفاوت در بازار اروپا و دنیا یافت می شوند . بیشترین کاربرد آنها در ساخت مبل های سلطنتی و لوکس  و کلبه های چوبی می باشد و متر مکعبی 5 ال 7 میلیون تومان در بازار ایران بفروش می رسند.جالب است بدانید که بسیاری از مبل سازان کشور و البته تهران از همین چوب های روسی و فنلاندی برای تولید مبل های سلطنتی استفاده م ینمایند و به خاطر قیمت کمتر خدمات در ایران آنها را در کشورمان تولید کرده و به بازار اروپا و ترکیه وارد می کنند و الیته ارزآوری هم دارند!. این مدل چوب ها استحکامی نظیر تیر آهن دارند و بسادگی خم نمی شوند. بعد از آلمان بهترین چوب را ایتالیا دارد.

 

ج-4- چوب های آمریکایی  :چوب های قاره آمریکا بیشتر قرمز رنگ هستند که از ان جمله می توان به کاج و بلوط اشاره کرد و به اصطلاح سوزنی برگ هستند.به خاطر هزینه حمل و نقل زیاد کمت راز این مدل چوب ها را در بازار ایران خواهید یافت. چوب های فرآوری شده کانادا را شاید بیشتر دیده باشید.نظیر ترمو وود و یا پنل های OSB و غیره.

 

ج-5- چوب های آفریقایی : بهتر است بدانید که انحصار بیشتر چوب های جنگلی قاره آفریقا در اختیار کشورهای اروپایی نظیر دانمارک و اتریش و ... می باشد و چوب های کشور کامرون از بهترین هاست و بیشتر از بنادر جنوب کشور نظیر بندرعباس وارد کشور می شوند.د- دستگاه های برش چوب به اقسام مختلف در دنیا وجود دارد

و بسته به سفارش و کاربرد الوار می توان دو تراش، چهارتراش و ... باشد.مدل های تراش در دستگاه های تراش و بسته به تیغه ها و زوایای آنها می تواند متفاوت باشد و منجر به شکل دهی الوار بصورت مستطیل و یا دایره شود. در شکل نمونه هایی از الوار و ماشین های تراش آنرا خواهید دید.
بیشتر ماشین های برش در یک لاین ممتد قرار دارند که دارای ایستگاه های مختلف جهت برش و پولیش می باشند.

دانلود فایل آموزشی

 

حاضرین سایت

ما 130 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نقشه سایت