مبلمان منزل را می توان در دسته بندی های زیر قرار داد.این نوع دسته بندی مختص گروه ازدار است و هر گروه و فعالی می تواند دسته بندی های خاص خود  را ارائه دهد و همگی قابل قبول است. از نظر ما اگر بخواهیم مبلمان منزل را بصورت کاملاً علمی و واقعی و در سطح بالا دسته بندی نماییم  به قرار زیر می باشد :

نکته : بر این دسته بندی باید مواردی از قبیل " دکوراسیون اتاق خواب"  ، " دکوراسیون حمام و دستشویی " و " کمد ها " را نیز بیفزاییم که باید بطور جداگانه و در مباحث دکوراسیون داخلی بحث شود.

 

  • مبلمان اتاق نشیمن  : 


از آنجاییکه بیشتر وقت خود در خانه ار در اتاق نشیمن می گذرانیم ، خواه ناخواه حساسیت در چیدمان و ترکیب رنگ مبلمان این قسمت از خانه بیشتر ار دیگر جاهای منزل می باشد.اولین جایی که مهمان وارد می شود اتاق نشیمن است و بیشترین جایی را که با مهمان صرف گپ و گفتگو و یا حتی بازی و سرگرمی می کنید نیز اتاق نشیمن است.
اینکه چه جور مبلمانی را بچینید تا بتوانید بهتر همدیگر را ببینید و صدا بزنید مهم است
اینکه چه جور مبلمان و با چه ترکیب رنگی را بچینید تا فضای منزل صمیمی تر شود مهم است
اینکه مبلمان شما چند تیکه باشد تا بهتر دیده شود مهم است
آیا مبلمان شما با رنگ دیوار و کف اتاق ( به عنوان مثال رنگ پارکت) مطابقت دارد ؟
آیا تا بحال به سردی و گرمی فضای اتاق نشیمن در اثر انتخاب نوع خاص مبلمانتان دقت کرده اید؟
آیا تا بحال برای تغییر دکوراسیون منزل کوسن مبل دوخته اید و یا سفارش داده اید ؟
به نظر شما کیفیت بالای مواد اولیه، ظرافت دوخت و آماده سازی چقدر می تواند در دید مهمان موثر باشد ؟
به نظر شما مبلمان مدرن بیشتر جلب توجه می کند یا سنتی ؟
چه ترکیب دکوراسیون را برای مبل خود بیشتر می پسندید ؟
اگر اتاق نشیمن  بزرگ ( و یا کوچک ) باشد چطور باید مبله کنید؟
آیا نیاز به صندلی راحتی و یا کاناپه دارید؟ اگر دارید چطور و کجای اتاق نشیمن قرار می گیرد ؟
نظر شما در مورد مبلمان تاشو چیه؟ برای لم دادن روی یک جای نرم و راحت میشه از مبلمان تاشو استفاده کرد ؟
نظر شما درمورد انتخاب یک قالی زیبا و منحصربفرد در کنار مبلمان چیست ؟
نظر شما در مورد نورپردازی اتاق نشیمن برای مبلمان انتخابی چیست ؟
مبل چرمی بخرید بهتر است یا پارچه ای ؟ مبل مخمل یا کتان چطور؟
اگر اتاق نشیمن دارای پنجره قدی باشد چطور باید مبلمان را بچینیم ؟ مرکز ثقل مبله اتاق ( یا نقطه کانونی اتاق ) را کجا و چی قرار بدیم ؟
 پرده در اتاق نشیمن قرار دارد و ست کردن نوع مبلمان با پرده ( چه از نظر مدل و چه از نظر رنگ ) نیز حساسیت خاص خود را دارد، چطور باید این کار را انجام بدم ؟

و هزاران هزار سوال دیگر که باید جوابی برای آن بیابید!...

از لحاظ علمی و تکنیکی مبلمان اتاق نشیمن دارای زیرمجموعه های زیر است : 

الف – مبل و صندلی که خود شامل انواع مبل از قبیل پارچه ای ، چرم ، مخمل ، چرم و ... می باشد. ، میز وسط و عسلی ، تخت نیمکت ، لاو ست و ...
ب- میز تلویزیون و یا سینمای خانگیج- انواع میز دم دستی ، بوفه ، کنسول ، قفسه کتاب ، تاقچه و قفسه و یونیت ، انواع جعبه و سبد و ...د- میز قهوه و میزهای جانبی آن

نکته : به این قسمت از مبلمان می توانید مواردی از قبیل پارچه های رومبلی و قالیچه و سیستم روشنایی را نیز بیفزایید که در بحث دکوراسیون به آن خواهیم پرداخت.

 برای مبله کردن اتاق نشیمن باید مواردی را در نظر بگیرید که در زیر بدان اشاره شده است.شاید دیگر گروه ها و فعالان مبلمان نظری دیگر داشته باشند که البته همه صحیح و قابل احترام است.مراحل مبله اتاق نشیمن بصورت زیر می باشد : 

مرحله اول :
برای مبله کردن علمی و تفکیک درست اتاق نشیمن در فضاهای مختلف باید طرحی از قبل داشته باشید.
برای این کار می توانید قبل از شروع مبلمان و یا حتی خرید مبلمان، نقشه اتاق نشیمن را روی کاغذ پیاده کرده و به تفکیک فضای آن به قسمت های ذکر شده در بالای صفحه نمایید.
یعنی یک قسمت را برای مبلمان نشیمن، یک قسمت برای میز تلویزیون ، یک قسمت هم برای انواع میز دم دستی و قفسه کتاب و ... و قسمت آخر نیز برای میز قهوه و میز های جانبی. 

مرحله دوم :
بعد از طراحی پلن کاری، انتخاب یک نقطه کانونی و یا مرکز ثقل برای نشستن مهم است. برای منزل های مختلف می تواند متفاوت باشد.
شاید بیشتر مرکز ثقل ها شومینه باشد،
شاید اگر پنجره قدی داشتید به سمت آن باشد و بخواهید میز و صندلی را رو به پنجره قرار دهید تا مهمانان از فضای بیرون استفاده نمایند،
شاید میز وسط را مرکز قرار دهید.
در بیشتر خانه ها تلویزیون یا سینمای خانگی مرکز توجه است.

نکته : خیلی ها بر این باورند تلویزیون نمی تواند به عنوان نقطه کانونی در اتاق به حساب آید و باید بعد از چیدن مبلمان در فضا قرار بگیرد، مگر در مواردی که شما تلویزیون صفحه تختی بزرگ دارید یا تلویزیون داخل قفسه های دیواری جاسازی شده است
نکته :  خانه های ویلایی اصولاً دارای پنجره های قدی هستند و مرکز ثقل رو به فضای حیاط و یا باغ است ولی در خانه های آپارتمانی بیشتر شومینه و تلویزیون می تواند باشد. 
اینکه چطور انتخاب می کنید بسته به سلیقه شما و نوع منزلتان است ولی نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید قرینه بودن چیدمان است.باید دو طرف اتاق کاملاً بر هم منطبق باشند تا بهتر و زیباتر دیده شود.

مرحله سوم : 
بعد از تعیین نقطه ثقل اتاق نشیمن باید نحوه چیدمان خود را تعیین نمایید. از دو منظر می توان در این مورد بحث کرد.یکی نوع چیدمان و دیگری مدل پیاده سازی آن.
نوع چیدمان را می توان به دو صورت 1- رسمی و لوکس     2- صمیمی و دوستانه  دسته بندی کرد.
از لحاظ مدل پیاده سازی نیز ، از رایج ترین چیدمان های خانوده های ایرانی ، نوع U شکل و L شکل است. چیدمان های دایره ای و هلالی نیز وجود دارد که بیشتر به مبلمان ایتالیایی می خورد تا ایران!. چیدمان های مدرن و خطی نیز از موارد مرسوم است که در بیشتر خانه ها دیده اید.نکته قابل توجه اینکه بیشتر خانواده های ایران یمدل دایره ای دور تلویزیون را می پسندند.
در اتاق های نشیمن بزرگ، یک کاناپه بزرگ و مبل دونفره را در کنار هم به صورت L قرار دهید. در مقابل آنها میز پیش دستی را بگذارید و با تک‌صندلی های متنوع فضای روبه روی آنها را پر کنید. استفاده از صندلی در مقابل این L این مزیت را دارد که به راحتی جابه جا می شود و می توانید برای صمیمیت بیشتر جلوتر بروید و به مبل و کاناپه نزدیک شوید.
سعی کنید خطوط منحنی و صاف چیدمان را با هم ترکیب کنید. اگر مبلمان تان مدرن و خطی است آن را به دور یک میز گرد قرار دهید. اگر مبلمان تان شکل منحنی دارد آن را با یک قطعه زاویه دار هماهنگ کنید.

نکات مهم : 
اگر یک نقاش و یا طراح و یا معمار باشید مطمئناً بهترین چیدمان را خواهید داشت!.اگرنه به نکات زیر توجه ویژه داشته باشید :

الف- چینش مبلمان اصولاً از بزرگترین قطعه شروع می شود تا به کوچکترین قطعه می رسد که معمولاً از کاناپه های دو یا سه نفره در اتاق نشیمن شروع می شود.قطعه بزرگ اصولاً روبروی نقطه کانونی قرار می گیرد.یکی از ایراداتی که به مبل های L شکل می گیرند عدم تعادل و قرینه برای مهمانان در موقع تماشای فیلم و یا صوت است. بهتر است است برای ایجاد تعادل از یک یا دو تکه صندلی بدون دسته استفاده کنید و آن را به شکلی قرار دهید که تعادل مبلمان حفظ شود. هر شیئی یک ارتفاع، عمق و عرض دارد که برای اضافه کردن جذابیت به فضا، ویژگی های مختلف آن قابل ترکیب با یکدیگر است. 

ب- سعی کنید تکه های دیگر مبل را در فواصل نزدیک از مبل اصلی قرا ردهید تا بتوانید صدای همدیگر را بهتر بشنوید و راحت تر و صمیمی تر گفتگو نمایید. هرگز فواصل بین تکه های مبل را از یک حدی بیشتر نکنید ( مثلاً 2 متر ).
ج- بعد از مبله کردن و تعیین محل نشستن، حال می توانید میز های عسلی ، میزهای کناری و پذیرایی را بچینید.نکته ای که باید دقت نمایید این است که فواصل را برای دسترسی مهمانان رعایت نمایید.برای این کار م یتوانید خود قبل از مهمان بنشینید و میزهای را تک تک بچینید.میزهای عسلی کوچکتر را در بین صندلی ها قرار داده تا پیوستگی فضا بیشتر شود.

د-  این امکان وجود دارد که قفسه های دیواری چند تکه یا کتابخانه در یک سوی اتاق قرار گرفته و باعث عدم تعادل مبلمان شوند، برای این کار میتوانید آنها را در جاهای مختلف اتاق نشیمن پراکنده نمایید .
ر- یک نکته مهم در راحتی مهمان و یا حتی خودتان فضای مربع شکل است.مهمان در این فضا حس خوبی را تجربه خواهد کرد و پیشنهاد ما به شما این است که اگر اتاق شما اجازه این کار را به شما می دهد و به اندازه کافی برزگ و مخصوصاً دراز است، آنرا به بخش عمومی و خصوصی تقسیم کنید و خصوصی را مربع تر در نظر بگیرید. به عنوان مثال می توانید نیمی را به فضایی برای گفتگوی صمیمی و نیمی دیگر را به ناهار خوری یا فضای پذیرایی اختصاص دهید.و البته این کار سلیقه است.
ز- در بکار بردن صندلی های تک تا جایی که برایتان مقدور است دوری نمایید.بهتر است برای پر کردن فضاها  دو صندلی یک شکل و یک رنگ را با هم و در کنار هم بکار ببرید.
و- تا جایی که برایتان مقدور است از چسباندن و تکیه دادن مبلمان به دیوار خودداری نمایید زیرا هم چیدمان دوستانه و یا حتی رسمی آن بهم می ریزد و هم باعث کوچکتر به نظر رسیدن هال و پذیرایی می شود.
ه- برای اینکه فضای داخلی بیشتر به نظر بیاید می توان از دکوراسیون اریب بهره بگیرید.این دکوراسیون فضای دوستانه و صمیمی ایجاد می کند.اگر مبلمانرا که کج می چینید،میز جلوی آن رانیز دقیقا در همان زاویه در جلوی مبل قرار دهید.اگر کفپوش و دکوراسیون خانه شما اجازه می دهد بهتر است از فرش وقالی میان مبلمان استفاده نکنید.
ح- اتاق های نشیمن بزرگ طرح L شکل را می طلبد.ترکیب یک مبل بزرگ و مبل 2 نفره که بصورت ال شکل پیاده سازی شده باشند زیباست. در اتاق های بزرگ همانطور که در بالا اشاره شد یک گوشه خلوت (ترجیحاً مربع شکل ) کنار پنجره در نظر بگیرید.

مرحله چهارم  : 
دکوراسیون افزودنی به مبلمان است. این کار درست مثل این است که شما اسکلت ساختمانی را ساخته اید و حال باید به نماکاری ساختمان بپردازید.
حتماً از کوسن هایی با رنگ های زیبا و متناسب برای مبل استفاده نمایید.برای مثال کوسن های قرمز و گلدار طلایی می تواند زیبا به نظر برسد.
 روکش یا پیراهن مبل هم می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.معمولاً روکش های سفید بهترین تاثیر را خواهند داشت.
از آباژورها نیز برای نورپردازی بهت رو زیباتر و پر کردن فضاه ا استفاده نمایید.

نظر شما را به برخی از مبله های زیبا جلب می نماییم . برای اطلاعات بیشتر و  دسترسی به طرح های زیبا میتوانید با گروه ازدار در تماس باشید.


  • مبلمان اتاق خواب : که شامل :

الف – تخت خواب که خود نیز شامل انواع تخت های یک نفره و دونرفه و چند نفره در اندازه های بزرگ و کوچک ، تخت خواب تاشو ، میزهای تخت خواب و پاتختی، میزهای زیر تخت و باکس های کنار تخت ،

ب- کمد و قفسه اتاق خواب شامل : دراور ، کمد لباس ، آویزهای لباس ، قفسه های روی دیوار و ...

نکته : به این قسمت از مبلمان می توانید مواردی از تشک خواب ، روکش ها و پارچه های تختخواب، میز و آینه آرایش، و سیستم روشنایی را نیز بیفزایید که در بحث دکوراسیون به آن خواهیم پرداخت


  • مبلمان ناهارخوری : که شامل :

الف- میز ناهارخوری که شامل انواع میز های 4 تا 10  نفره ، میزهای بازشو ، میزهای  نصب شده به دیوار  و ...


ب- انواع صندلی ایستا ، تاشو با کاورهای مختلف و ست شده با مبل و ...


ج- مجموعه های ناهارخوری ، که در برگیرنده ست کامل ناهارخوری است .ر- کابینت و بوفه و قفسه وسایل ناهار از قبیل چنگال و قاشق و لیوان و ...

نکته : صندلی های مخصوص کافه و همچنین نیمکت ناهارخوری نیز در همین دسته بندی قرار دارد.  • مبلمان اتاق کودک

 

اگر بخواهیم بصورت علمی به مبله کرده اتاق کودک و دکوراسیون آن بپردازیم باید شرایط سنی را نیز برای بچه ها لحاظ کنیم که در زیر بدان می پردازیم :

الف- نوزاد : که شامل تخت خواب بچه ( ایستا یا تاشو ) ، ست مبلمان بچه شامل میز و صندلی وکمد و ... ، صندلی غذاخوری ، میز پرستاری و ...

نکته : وسایل بازی  کودک  اعم از انواع اسباب بازی ها و همچنین قاشق و چنگال غذاخوری ، تشک خواب و سیستم روشنایی اتاق کودک و سیستم حفاظتی تخت نوزاد هم در همین دسته بندی قرار می گیرد.

ب- سن 3 تا 7 سال  : تقریباً مانند نوزاد است به این تفاوت که اندازه های آن بزگتر شده و نوع اسباب بازی و سیستم حفاظتی نیز تغییر می کند.

 

ج- سن 8  تا 12 سال : در بچه های 8 تا 12 سال تغییرات اساسی در نوع مبلمان و میزهای غذاخوری و همچنین تخت خوابشان می باشد.


  • مبلمان اتاق کار منزل :

اگر می خواهید اتاق کار خود را مبله کنید باید به وسایلی از قبیل میز  و صندلی ، کمده و قفسه کتاب و کابین های اسناد ، سیستم روشنایی و تا حدودی به سیستم کف اتاق ( منظور پارکت و یا لمینت کاری  کف اتاق ) باید دقت داشته باشید.

       

  • مبلمان بیرون اتاق : مبلمان بیرون اتاق و به قولی حیاط دارای پیچیدگی ها ی زیاد و تا حدودی سلیقه ای است.بسته به اینکه در کدام کشور و در چه منطقه ای زندگی می کنید می توانید شاهد دکوراسیون و مبلمان متفاوت باشید. مبله کردن مناطق گرم با منطقه های سرد متفاوت است . در این موارد باید مواردی از قبیل  :

الف – میز و صندلی راحتی

ب- صندلی های آرامش بخش و دور همی ( مثلاً برای نوشیدن چیزی )

ج- چترهای آفتابی و سایبان  و باربیکیو و ...

 

نکته : به این دسته بندی می توانید مواردی  از قبیل تشک های راحتی و دکوراسیون های کوچک و ظریف  را نیز بیفزایید.

 


مطالب در حال بروز رسانی است ...

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید     ,   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   . شماره تماس های ما را نیز در بخش تماس با ما بیابید.


برای مشاهده شرکت های ثبت شده به سامانه ثبت فعالان صنعت چوب ایران مراجعه نمایید.

برای آشنایی با نحوه ثبت خود در سامانه از اینجا اقدام نمایید.


Ezdar Crafts


حاضرین سایت

ما 29 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نقشه سایت