در گذشته ای نه چندان دور مبلمان جز کالاها ی لوکس به حساب می آمد که در هر خانه یافت نم یشد. هم فرهنگ استفاده از آن در ایران کمتر بوده و هم به خاطر گران بودن آن  در کمتر خانه ای مبلمان می دیدید. از آنجاییکه مواد اولیه مبلمان در گذشته  تا حدودی انحصاری و گران بوده بیشتر آنها وارد می شد ( مثل چوب و یراق آلات و چسب و پارچه و ... ) .ولی امروزه با پیشرفت تکنولژی و همچنین تغییرات جهانی دیگر داشتن  مبلمان های سلطنتی و گران هم دور از ذهن نیست.چون تمام آنها در ایران ساخته و اسمبل می شوند. ما هم چوب های داخلی خوب داریم و هم دستگاههای سی ان سی پیشرفته برای پرداخت و یا منبت آن. هم یراق آلات به وفور در دسترس است و هم انواع پارچه های رومبلی در داخل تولید میشود.بسته به اینکه نوع مبلمان شما چه باشد می تواند مواد اولیه خاص خود را بطلبد. برای مثال برای ساخت یک دست مبل چرمی باید از چرم مصنوعی استفاده نمایید و یا برای ساخت مبل های مخملی باید حتماً از پارچه های مخملی استفاده نمایید.

برای ساخت یک دست مبل به 4 عنصر اصلی زیر نیازمندیم : 

  • چوب و اسکلت مبل . جنس بیشتر آنها از چوب های روسی، ام دی اف و نئوپان است که توسط دستگاههای سی ان سی تراش و منبت می شود.برای مثال برای پایه های مبل سلطنتی و همچنین منبت دسته ها با طرح های خاص از دستگاهها یپیشرفته سی ان سی استفاده می شود. در مدل های تاشو باید فلز نیز بکار برود که ترکیب این دو باهم و رسیدن به یک استحکام بالا تجربه خاص خود را می طلبد
  • یراق آلات برای کار و اسمبل مبل مثل چسب پیستوله و اسپری سوزن منگنه مبلی.
  • یک حایل بین چوب و روکش که فوم نامیده می شود که بصورت پلی فوم و فوم های سرد و گرم در بازار موجود است. در مدل های قدیمی تر ترکیبی از پنبه و ابر می باشد.
  • رومبلی : پارچه و چرم و روکش یا بطور کلی ظاهر مبل

حال به بررسی تک تک مواد اولیه ساخت مبلمان می پردازیم.
  • الف- یراق آلات مبل : با استفاده از دستگاه مخصوص منگنه میتوانید به راحتی هر نوع مبلمانی و پارچه و چوبی را منگنه کنید و به یکدیگر وصل کنید. جنس ان هرچه مقاوم تر باشد اتصات چوب و پارچه را بهتر انجام می دهد.این نوع منگنه ها دارای اندازه ها وتنوع زیادی در بازار می باشند که برای رویه کوبی انواع مبل ها، اتصالات چوبی مبلی، و برای ثابت نگه داشتن پارچه روی چوب مبل استفاده می شود.جنس اکثر این سوزن ها گالوانیزه و طلایی رنگ هستند. از دیگر سخت انواع میخ و پیچ ( لینک ) ، انواع رزوه و لولا ( برای مبل های تاشو ) ، انواع چفت و کلون و شب بند، انواع قفل، انواع اتصالات و اتصالات پیچ و مهره ای ، پیچ فیکس، الیت گوشه ، نگهدارنه طبقات( برای تخت خوابهای چندطبقه ) ، پین طبقه، ریل کشو، دستگیره و...
 

   • ب- اسکلت مبل : اسکلت مبل همانطور که در بالا بدان اشاره شد از چوب، چوب فشرده ( HDF ) ، ام دی اف، نئوپان و فرآورده هایی از این قبیل است.بیشتر از چوب درختان پهن برگ و سوزنی برگ برای جهت ساختن اسکلت یک مبل استفاده می گردد که برای مثال می توان ممرز ( برای ساخت تخته فیبر، چوب های تونلی و ... ) ، توسکا ( ساختمان چوبی و مبلمان ) ، راش ( برای روکش و تخته لایه و ... ) رانام برد.
  • اکثر مواقع برای ساخت مبلمان ارزان قیمت چوب های ارزان قیمت را رنگ کرده و طی مراحل خاصی فرآوری می کنند و در بازار بفروش می رسانند.تشخیص و شناسایی ظاهری چوب ها کاری است دشوار و سخت چون اکثر انها در معرض هوا تغییر رنگ داده و نمی توانید درست بودن آنرا تشخیص دهید. رنگ برخی چوب ها نظیر گونه های مرکبات ثابت است و برای جلوگیری از تغییر رنگ چوب از مواد شیمیایی نظیر پلی استر و رنگ ها یمصنوعی استفاده می کنند. در برخی موارد با بخار دادن و یا رطوبت دان رنگ چوب را عوض کرده و به سمت تیره می برند تا بهترو زیباتر و بادوام تر نشان داده شد ( مثل بخار دادن چوب راش ) .
  • در اینجا قصد ورود به بحث های تخصصی چوب را نداریم و هدف اطلاعات مفید برای خریدار است.اگر اینکاره باشید با یک برش عرضی و شعاعی می توانید تا حد زیادی به خوب یا بد بودن چوب پی ببرید. در بسیاری موارد از تخته خرده چوب پرس شده، تخته چند لایه، تخته فیبر فرآوری شده با تکنولژی خاص برای صنعت مبلمان استفاده می کنند. بیشتر آنها دارای روکش های متنوعی هستند.

 

  • ج- رو مبلی : رومبلی یا پارچه مبلی بسته به نوع مبلمان متفاوت است. اینکه مبلمان پارچه ای می خرید یا چرم، اینکه مخمل باشه یا کتان، اینکه سنتی دوست دارید یا کلاسیک همه و همه فاکتورهایی است مهم که نوع رومبلی را تعیین می کند . البته در بسیاری موارد سلیقه است و مشتری هر چه را خوشش بیاید می خرد!.اگر مبلمان چرم می خرید ،اینکه چرم مورد نظر شما چه جنسی باشد و چطور دباغی شود مهم است. اکثر این لایه های چرمی پس از پرداخت واکس زده می شوند و برای رومبلی استفاده می شوند.


اگر مبل پارچه ای می خرید فاکتور مهم و اصلی بعد از طرح و رنگ آن که سلیقه ای است، ضد آب و ضد لک بودن آن است. این نوع پارچه ها در انواع ایرانی و ترک در بازار ایراج رایج هستند.

 

پارچه های مبلی رایج در صنعت مبلمان ایران عبارتند از :

 پارچه های کریستال یا ساتن درای طرح گل برجسته در طرح و رنگ های متنوعپارچه هاي جير چينيپارچه بریلیانتپارچه کوبلنید- فوم و اسفنج : فوم از ترکیب مواد شیمیایی مخصوصی با نسبت مشخص در کوره ساخته می شود، انواع مختلفی دارد و در انواع مبلمان و صندلی های اتومبیل استفاده می شود. به دلیل ساخت متنوع دارای کیفیت های مختلف و متفاوتی هستند. از لحاظ ماندگاری نسبت به اسفنج های معمولی طول عمر بیشتری دارند. فوم هایی که برای مبلمان استفاده می شوند: فوم گرم، فوم سرد، فوم ویژه ضخامت فوم هم جدای از جنس آن می تواند 10 یا 13 و یا 15 سانتی متر باشد.حد فاصله بین اسکلت چوبی و پارچه مبلی فوم قرار می گیرد. فوم ها راحتی نشستن روی مبل را به همراه دارد که در انواع زیر در بازار ایران ارائه می گردد.

در شکل های زیر مراحل ساخت فوم را با استفاده از دستگاه های کارگاهی نشان می دهد. برای ساخت فوم از دستگاه تزریق فوم سرد / گرم و یا دستگاه تزرق فوم سخت چوب با فشار پایین و فشاربالا استفاده می شود.


 

اسفنج: همان ابر معمولی هست که همه می شناسند، در ضخامت های مختلف برای اکثر نقاط مبلمان استفاده می شود. مثلا برای دسته های مبل و پشت مبل اسفنج های نازک قرار داده می شود. در کف مبلمان هم در بسیاری از موارد اسفنج هایی موسوم به اسفنج 30 کیلویی یا اسفنج یورتان استفاده می شود که منظور از 30 کیلویی (در برخی موارد 25 یا 20 کیلویی) دانسیته (چگالی) اسفنج می باشد. هر چقدر چگالی اسفنج بالاتر باشد در قسمت کف طول عمر آن بیشتر خواهد بود. یورتان هم نوعی اسفنج هست که در حال حاضر جزء برند های معتبر در زمینه کف مبلمان می باشد.
فوم گرم: علت نامگذاری فوم گرم نوع ساخت آن هست که در دمای بالای کوره پخته می شود. فوم گرم نسبت به اسفنج برای استفاده در کف مبلمان بهتر هست. خاصیت بارز فوم گرم سفت بودن آن هست که البته این خاصیت به مرور بر اثر استفاده کم می شود و فوم نرم تر می شود. خاصیت ارتجاعی فوم گرم به مرور کمتر می شود و بعد از چند سال به قول معروف جا می اندازد. فوم گرم به 3 صورت 1- فوم تخت یا ورقی 2- فوم عدسی که دارای انحناست  3- فوم کف پرنس  که در اندازه های مختلف ارائه می گردد.

                           فوم تخت                                                          فوم عدسی                                                    فوم کف پرنس
    

فوم سرد: نامگذاری فوم سرد هم به دلیل استفاده از حرارت غیرمستقیم یا دمای کم، در مراحل ساخت می باشد، دمای کم فرصت بیشتری برای شکل گیری مولکولهای این فوم می دهد و به همین دلیل حالت ارتجاعی این فوم نسبت به فوم گرم بیشتر بوده و به طور ملموسی نرم تر از فوم گرم می باشد. معمولا برای مبلمان راحتی در قسمت کف از فوم سرد استفاده می شود که به دلیل نرم بودن راحتی بیشتری دارد و طول عمر آن نسبت به فوم گرم بیشتر هست. یعنی مدت زمان بیشتری طول می کشد تا حالت ارتجاعی خود را از دست بدهد. ضمن اینکه معمولا تولیدکنندگانی که از این فوم برای مبل استفاده می کنند آن را 18 ماه ضمانت می کنند.
فوم ویژه: خواص فوم گرم و سرد را همزمان داشته و از لحاظ نرمی و سفتی بین سرد و گرم می باشد. جدیدا برای بعضی مبلمان راحتی و استیل استفاده می شود.
الیاف ویسکوز: رشته های نازکی از مواد پلی استری که به شکل ساده و یا حلقه ای و کروی تولید شده و در داخل کوسن ها و تشک های کف و بالشتک های پشتی مبلمان استفاده می شود. از نکات مثبت ویسکوز نرمی و راحتی فوق العاده آن می باشد. ولی برای کف کمتر توصیه می شود، به دلیل اینکه حالت ارتجاعی کمتری نسبت به فوم و اسفنج داشته و به راحتی بر روی تشک جای نشیمن باقی می ماند.
تسمه کشی: تسمه کشی از کش های نازک موازی هم با روکش پارچه یا نایلونی بصورت پیوسته ساخته شده است و در حال حاضر در اغلب انواع مبل (راحتی و استیل) استفاده می شود. به دلیل تغییر نوع رویه کوبی از خرده پارچه و اسفنج به رویه کوبی با فوم، استفاده از تسمه کشی نسبت به قبل بیشتر شده است. قبلا به جای تسمه های کشی از تسمه های نخی غیر کشی استفاده می شد که با ترکیب فنر لول یا فنر زیگزاگ به کار برده می شد. تسمه کشی باعث می شود حالت ارتجاعی فوم بیشتر حفظ شود.
لایکو: ورق های نازکی از پنبه و پلی استر می باشند که برای دسته ها و تکیه گاه و در بعضی موارد در کف مبل بر روی فوم (برای طول عمر بیشتر) استفاده می شود. لایکو هم براساس جرم حجمی(چگالی) مثل اسفنج دسته بندی می شود و هرچه دانسیته اش بالاتر باشد توان تحمل فشار بیشتر و طول عمر کار هم بیشتر می شود.
در مجموع در رویه کوبی انواع مبل استیل و راحتی از اسفنج و فوم و الیاف ویسکوز استفاده می شود: دسته ها و پشت اکثر مبلمان اسفنج با ورقه های نازک استفاده می شود (در بعضی موارد برای دسته و پشت مبل هم فوم و ویسکوز قابل استفاده هست) کف مبلمان استیل در حال حاضر از فوم گرم ، فوم سرد و یا فوم ویژه تولید می شود
انواع فنر مورد استفاده با فوم :

فنر لول: فنرهای فلزی به شکل لوله ای هست که در داخل تشک های خواب هم استفاده می شود، بیشتر برای مبلمان استیل استفاده می شود، این فنر در زیر فوم و بین تسمه ها و گونی قرار داده می شود. طول عمر مبلمانی که از فنر لول استفاده می شود نسبتا بیشتر هست.

فنر زیگزاگ: فنر زیگزاگ فنرهای فلزی به حالت زیگزاگ و سطحی کاملا مسطح دارند که این موضوع باعث می شود از این نوع فنر بتوان برای انواع مبلمان راحتی استفاده نمود. البته استفاده از این نوع فنر فلزی هم نسبت به قبل کمتر شده است.

نکته : بیشتر فوم های مورد استفاده در رویه کوبی مبل از جنس اسفنج خاص است که به فوم اسفنجی معروف است. پلی فوم هم نوع دیگری ار فوم های مبلی هستند که جنس آن بیشتر پلاستیکی است.

مطالب در حال بروز رسانی است ...

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید     ,   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   . شماره تماس های ما را نیز در بخش تماس با ما بیابید.


برای مشاهده شرکت های ثبت شده به سامانه ثبت فعالان صنعت چوب ایران مراجعه نمایید.

برای آشنایی با نحوه ثبت خود در سامانه از اینجا اقدام نمایید.


Ezdar Crafts

حاضرین سایت

ما 327 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نقشه سایت