ابزاری است که بیشتر نجارها با آن آشنایی دارند و برای در آوردن کارهای منحنی، دوار و حتی شکل های عجیب و غریب! از آن استفاده می شود.از این دستگاه برای کارها و برش های مستقیم نیز استفاده می شود و می توان با سوار کردن یک اره عموبر روی آن کارهای مختلفی را انجام داد.

این دستگاه که در توان و اندازه های مختلف در بازار ایران ارائه شده است  بطور کلی از یک موتور برقی ، فلکه فلزی ، اسکلت و اره فنری حلقوی تشکیل شده است. مدل های بالاتر و جدیدتر آن دارای نمایشگر دیجیتال برای کنترل قسمت های مختلف دستگاه می باشند.

در انتخاب اره فلکه باید فاکتورهای متعددی را در نظر بگیرید که می تواند در انتخاب مدل بهتر و کاراتر مفید باشد. فاکتورهایی از قبیل توان و سرعت موتور ، طول و سرعت تیغه ( تیغه می تواند شامل انواع مختلف باشد ولی اندازه آن برای فیت شدن روی دستگاه ثابت است) ، وزن دستگاه ( در حمل و نقل مهم است ) ، زاویه گردش دستگاه ، ارتفاع برش و همچنین ابعاد میز دستگاه و ... از فاکتورهایی است که باید در نظر بگیرید.
شمای کلی دستگاه :

در شکل های زیر که در بخش توضیحات آن نیز آمده است، دستگاه اره فلکه را در نماهای بالا و پایین و روبرو و از کناره ها نشان داده است.نکات ایمنی و نگهداری دستگاه :

1- باید در نظر داشته باشید که حتماً کاور تیغه را نصب کرده باشید.

2- حتماً باید جای یاتاقان ها و تیغه ها را قبل از شروع کار تست کنید که درست جا زده شده باشند.از لقی احتمالی آگاه باشید.

3- اطمینان حاصل کنید که تیغه به بدنه اصابت نمی کند. و یا اینکه تیغه در سرعت بالا لق نزند.
4- زمانی که اره روشن است چوب یا الوار را نکشید و در جهت های مختلف حرکت ندهید. حتماً سرعت موتور خود را در نظر بگیرید و با فشار الوار به دستگاه باعث پرتاب آن نشوید.یعنی تعادل بین فشاری که الوار را وارد می کنید و سرعت موتور خود قائل شوید.

5- اگر به سیستم جمع آوری گرد و غبار مجهز هستید آنرا روشن نمایید.

6- اگر دستگاه روشن نشد به ترتیب زیر اقدام نمایید.ابتدا دکمه قرمز رنگ Stop و سپس دکمه Reset را بزنید.اگر باز هم روشن نشد چک کنید که دکمه Emergency Stop پایین نباشد.اگر باز هم نشد دکمه ON و OFF پشت دستگاه را بزنید و اگر مشکل سخت افزاری نداشته باشید مطمئناً راه خواهد افتاد.

7- سعی کنید قبل از شروع کار نقشه کار را روی یک کاغذ و جلوی خود نگه دارید. قطعات کوچکتر را ابتدای امر ببرید و سپس به سراغ قطعات بزرگتر بروید.

8- اگر حجم کارتان بالاست حتماً در چند مرحله انجام دهید و فشار به دستگاه نیاورید.

و بسیاری موارد دیگر که حین کار تجربه آنرا کسب خواهید کرد.نکته :
اصولاً این دستگاه ها از روغن های خاص خود ( همراه با کاتالوگ ازائه شده است) برای روغن کاری استفاده می کنند که شما هم باید در خرید مجدد اینگونه موارد یا خود روغن ارائه شده در کاتالوگ دستگاه را انتخاب نموده و یا اینکه برندی نزدیک به آن را استفاده نمایید. روغن کاری دستگاه نیز بسته به کاری است که از آن می کشید و می تواند هر چند روز و یا زودتر انجام گیرد.                 روغن دستگاه

نکته :
روی دستگاه تیغه های مختلف ( با دندانه های متفاوت ریز و درشت) سوار می شوند و باید در انتخاب جنس آن دقیق باشید.                  انواع تیغه

مطالب در حال بروز رسانی است ...

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید     ,   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   . شماره تماس های ما را نیز در بخش تماس با ما بیابید.


برای مشاهده شرکت های ثبت شده به سامانه ثبت فعالان صنعت چوب ایران مراجعه نمایید.

برای آشنایی با نحوه ثبت خود در سامانه از اینجا اقدام نمایید.


Ezdar Crafts

حاضرین سایت

ما 318 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نقشه سایت