نرم افزار ماخ3 برنامه ای است بسیار منعطف که در صنایع مختلف علی الخصوص صنعت چوب کاربرد فراوان دارد. این نرم افزار کنترلری است قدرتمند که برای کار با دستگاه های CNC از آن استفاده می شود. با نصب ماخ3 روی کامپیوتری که به دستگاه سی ان سی وصل است ، کنترل تمام قسمت های دستگاه را بر عهده خواهید گرفت.

با استفاده از این نرم افزار شما می توانید تنظیمات مربوط به محورها ، سیستم حرکتی، موتورها، اسپیندل ، سیستم خنک کننده و سوییچ های مختلف را منوهای تعبیه شده در آن انجام دهید. همچنین می توانید کارهایی از قبیل فرز ، روتاری ، برش ، پلاسما و غیره را براحتی مدیریت کنید. ماخ3 را می توان یک پکیج نرم افزاری در نظر گرفت که با اجرای آن روی یک کامپیوتر می توانید آنرا به یک کنترلر قدرتمند با انعطاف بالا تبدیل کنید.


مشخصات کلی کنترلر ماخ3 :

این نرم افزار محصول شرکت ArtSoft می باشد که روی سیستم عامل های XP ، 2000 , ویستا ( با نصب یک پکیج رجیستری ) نصب می شود. گروه ما سیستم عامل 7 و 8 را فعلاً پیشنهاد نمی کند. دلیل آن نیز به این خاطر است که ویدوز های 7 و8 تحت شبکه نیستند و برخی از قابلیت های ماخ3 را نمی توانید روی آن اجرا کنید و یا نیاز به برخی تنظیمات دردسر ساز دارد. که از آن جمله می توان به اتصال Ethernet اشاره کرد.


نکته : از این روش بیشتر برای کسانی استفاده می شود که می خواهند از لپ تاپ و دیگر وسایل که فاقد پورت موازی است استفاده نمایند که گروه ازدار فعلاً چنین پیشنهادی نمی کند.

مشخصات کلی نرم افزار ماخ3 را می توان بصورت زیر خلاصه کرد :

1- دو یا سه محور که بصورت X ,Y ,Z تعریف می شوند و هر محور دارای زاویه چرخشی نیز می باشد که بصورت A,B,C تعریف می گردد.

2- کنترلی به نام E-Stop که برای نگه داشتن سیستم در مواقعی ضروری بکار می رود و تقریباً در تمامی نسخه های آن وجود دارد.

3- ابزار، برای برش که دارای حرکت نسبی روی قطعه مورد نظر است.رفرنس گیری محورها نیز از طریق همین حرکت نسبی صورت می گیرد.روش کار در ابتدا کاملاً دستی و آزمون و خطاست.باید آنقدر محورها را به بالا و پایین حرکت دهید تا روی قطعه مورد نظر فیکس شود.

4- سوییچ هایی برای تعیین موقعیت Home

5- سوییچ هایی برای محدود کردن حرکت های محورها ( Limit )

6- موتور اسپیندل برای فرز و برش و روتاری ( Milling و Turning )

7- سه محور اضافی دیگر ( که در بالا ذکر شد) که برای روتاری بیشتر کاربرد دارد.روش کار بدین صورت است که یکی از محورها بصورت Slave ست می شود ( منظور این است که محور اصلی X بصورت master و محور مجازی A بصورت Slave در نظر گرفته می شود ) و دو محور دیگر در تمام زمان ها با هم حرکت خواهند کرد.

8- سوییچ هایی برای قفل داخلی حفاظ ماشین.از این گزینه برای محدود کردن حوضه فعالیت محور ها و ماشین استفاده می شود تا به قول معروف حرکت اضافی نکند!.

9- کنترلی برای بررسی سیستم خنک کنندگی سی ان سی.( سیستم هواخنک کن یا آب خنک کن)

10-  سیستم Probe روی ابزار برای اندازه گیری دقیق روی قطعه.در این باره در کتاب راهنمای سی ان سی توضیح داده شده است.

11-  یکسری انکودر ( Encoder ) برای موقعیت سنجی اجزای ماشین

12-  برنامه های کاربردی فراوان و مفید برای کارایی بهتر و بیشتر ماشین.


نصب ماخ3 و نحوه اتصال :

همانطور که در ضمیمه ماخ3 در کتاب آموزش سی ان سی بیان نمودیم نحوه اتصال ماخ 3 به کامپیوتر از سه طریق زیر امکان پذیر است :

1- پورت های موازی کامپیوتر : بعد از نصب نم رافزار به دنبال پورت موازی می گردد و نصب می کند.منظور از پورت موازی همان پورت پرینتر است که در ضمیمه ماخ3 توضیح کامل داده شده است.2- پورت USB : اتصالات از طریق پورت USB صورت می پذیرد که برای ویندوزهای جدیدتر دچار مشکل خواهید شد.و گروه فعلاً چنین پیشنهادی نمی کند.

3- برد اترنت ( SmoothStepper ) : در این مدل اتصال نیاز به یک برد اضافی داریم.در این حالت هم دو مدل اتصال وجود دارد.یکی یو اس بی و دیگری اترنت.اگر بخواهیم یک توضیح کلی در این مورد اتصال بدهیم همان اتصال شبکه ای می تواند بهترین باشد.که ما در بردهای اصلی کنترلرهای جدید پورتی به نام اترنت داریم.بالابردن سرعت انتقال داده های ماشین کاری(چه داخل شبکه ای و چه از راه دور) و ایجاد یکنواختی در حرکت ( همسان سازی حرکت موتورها و اسپیندل بر حسب تعیین فرکانس) از مهمترین خصوصیت این برد می باشد.برای استفاده از این برد باید پلاگین مخصوص به این برد را در شاخه ای که ماخ تری نصب شده است کپی نمایید و سپس اجرا کنید . که با نام ESS در پلاگین های نصب شده ماخ3 استفاده می گردد.


در هنگام نصب باید آدرس IP  و Mac Address را درست مثل بردهای دیگری که به برد اصلی نصب می کنید ، برایش ست کنید.آدر Mac روی برد نوشته شده است و یک آدرس سخت افزاری است ( مثل FF HH ... ) و آدرس آی پی را بصورت زیر ست کنید و تقریباً در تمامی نسخه ها یکسان است.برای تنظیمات داخلی باید در منوی بالای ماخ تری وارد PlugIn Control قسمت شوید و نسخه اخری را که نصب کرده اید را انتخاب کنید.در صفحه بعد که باز می شود تنظیمات فرکانس و حرکت موتورها را تعیین می کنید.
برد اصلی ماخ3 :

هر کنترلری برای کار خود نیاز به برد واسطی دارد که یکسری خروجی/ورودی دارد.در شکل زیر این برد را برای ماخ3 می بینید.
همانطور که در شکل زیر می بینید کنترل تمامی قسمت های یک دستگاه سی ان سی بر عهده برداصلی می باشد.موتور و تنظیمات آن، اسپیندل ، تنظیمات پمپ خنک کننده ، سوییچ های محدود کننده حرکت محورها ، سوییچ پروب و منابع تغذیه و ... .

کیس اصلی کنترلر حاوی درایور ها و بردهای اضافی به علاوه اینورتر و سیم بندی داخلی می باشد.
ماخ 3 و ماکرو نویسی :

ماکروها، برنامه ها و یا function های از پیش تعریف شده می باشند که کار خاصی را روی یکی از قطعات سی ان سی ( مثلاً موتور ها و یا وکیوم و ... ) انجام می دهند.

شاید هنگام کار با یک دستگاه متوجه برخی خطاها نشوید و یا اینکه از سیستم پیامی به شما ارسال نمی شود دال بر اینکه شاید پمپ شما خراب باشد و یا اینکه محور Z در حالت safe نیست و ....

با استفاه از کد نویسی ماکروها شما می توانید برای هر حالت عملکرد ناقص سیستم و برای هر قطعه یک پیام خطا تعریف کنید.

بسیاری از این برنامه ها بطور پیش فرض در ماخ3 تعریف شده و کافیست شما در جیکد خود آنرا صدا بزنید و یا اصطلاحاً Call  کنید.

هر برنامه یکسری ورودی و یکسری کد اجرایی و یک یا چند خروجی دارد.برای مثال فایل ماکروی زیر را در نظر بگیرید که برای start و یا stop اسپیندل از آن استفاده می شود.

 

روش کار نیز بدین صورت است که شما کدهای مربوطه را ( آنطور که میخواهید سیستم را کنترل کنید) در یک ادیتور مثل Notepad می نویسید و سپس با پسوند M700.m1s ذخیره می کنید.محل ذخیره آن نیز در مسیر نصب نرم افزار ماخ3 است.مثلاً c:/mach3/macros . در جیکد خود نیز فقط کافیست نام ماکرو را بدون پسوند در هر جایی که خواستید صدا بزنید ( Call کردن).

نکته : ناگفته نماند که خود ماخ3 ادیتورهایی برای ماکرونویسی دارد که در شکل زیر می بینید.
 

نمونه 1 :

Sub DoSpinCCW() :نام ماکرو

Arguments: مقادیر ورودی به ماکرو.در اینجا ورودی نداریم چون هدف فقط خاموش و روشن کردن اسپیندل است.ولی اگر بخواهیم عددی را برای محورها ست کنیم باید ورودی داشته باشیم.مثل ماکروی زیر برای مقدار دهی محورها (SetMachZero())

Return Value: هر ماکرو بعد از اجرای کد مورد نظر (که در بدنه اصلی برنامه وجود دارد) یک یا چند خروجی دارد.

کد بدنه ماکرو : در زیر یک قطعه کد برای استارت و استاپ اسپیندل تعبیه شده است.

‘ روشن کردن اسپیندل با دستور زیر
DoSpinCCW ()


‘ به اسپیندل اجازه می دهید 5 ثانیه اجرا شود
Sleep(5000)


‘ خاموش کردن اسپیندل
DoSpinStop()

DoSpinCW(), DoSpinStop() : دو دستور اصلینمونه 2 :

از این اسکریپت یا تابع برای مقدار دهی به محور ها استفاده می شود.

 GetABSPosition

Function GetABSPosition(Axis As Integer) As Double : نحوه نوشتن تابع


ورودی های تابع :

0 = X Axis

1 = Y Axis

2 = Z Axis

3 = A Axis

4 = B Axis

5 = C Axis

 

مقدار خروجی تابع :

موقیعت ماشین به صورت عدد اعشاری( منظور موقعیت دقیق محور های ماشین)

نمونه اجرای کد :

" تعریف محور X

Dim Xaxis As Integer

Xaxis = 0

Dim Yaxis As Integer

Yaxis = 1

Dim Zaxis As Integer

Zaxis = 2

" گرفتن موقعیت محور Y از روی ماشین

Dim AxisPos As Double

AxisPos = GetABSPosition(Yaxis)

" قرار دادن این موقعیت در پیام خروجی به اپراتور

Message “Y Axis Machine Pos = “ & AxisPos

مثال های دیگر از دیگر توابع نظیر این که در زیر می بینید.

SetMachZero(), MinX(), MaxX(), MinY(), MaxY()


نمونه 3 :

این هم یک ماکرو برای پروب و رفرنس گیری محورها.


همانطور که در شکل زیر می بینید توابع M871 , M872 , M873 , M874 در ماخ3 وارد شده و در حال اجرا می باشند.شروع از آخرین خط برنامه در صورت خاموش شدن ماخ3 :

یکی از سوالاتی که بسیار هم مطرح شده این است که اگر حین کار  اجرای خطوط برنامه در ماخ3 ناگهان برق برود چطور می توان برنامه را از همان جایی که قبلاً اجرا می شد اجرا کرد.

برای این کار راه های زیادی پیشنهادشده است که Motion controller های زیادی در بازار دنیا موجود است که با استفاده از کدهای ماکروی تعبیه شده در ان می توان قبل از رفتن برق سیستم موقعیت جاری محورها را ذخیره نموده و بعد از ریست دوباره از همان کد خط ( line ) شروع به کار کرد.یکی از این روش ها که در اکثر سخت افزار های کنترلر امروز دنیا تعبیه شده است خروجی هایی برای انکودر های موتور می باشد.


تنظیمات آن نیز از طریق منوی Encoder/MPG صورت می گیرد که در شکل زیر نمایش داده شده است.نکته : نحوه محاسبه گام های حرکتی با استفاده از انکودر هم داستان مربوط به خود را دارد و در این مجال نمی گنجد.دوستان عضو می توانند برای اطلاعات بیشتر با استفاده از کد تخصصی خود با ما مکاتبه نمایند.

برای این کار شما باید حتماً انکودر ها را برای محورها ( حداقل برای محور Z ) در نظر بگیرید.یک کنترلی هم به نام ( DCPMC ) وجود دارد که ماکرویی با همین نام را هم باید اجرا کنید.

با استفاده از ترکیبی از DSPMC و انکودرها و میکروسوییچ ها ( که اغلب در کنار سوییچ های limit ) قرار می گیرند ، شما می توانید هم به حرکت روان و هارمونیک برسید و هم دقت حرکتی اسپیندل خود را بالا ببرید.می توانید حرکات خود را ذخیره کنید و از آخرین خط کد، اجرای برنامه را شروع نمایید.

در زیر برخی از منوهای تنظیمات این کنترلر نصب شده را روی ماخ3 می بینید.

 
این نرم افزار و یا ماکرو بصورت plugin روی ماخ3 نصب شده و قابل دسترس می باشد.این ماکرو به زبان ویژوا بیسیک است و با پسوند .bas ذخیره شده است.شما می توانید فایل آنرا در پوشه C:\Mach3\plugins کپی کرده و نصب نمایید.در شکل زیر شما پنجره نصب برنامه را می بینید.

نکته : فایل آموزشی کار با ماخ3 و آرتکم برای دوستان عضو قابل دسترس است که با استفاده از کد تخصصی و آدرس ایمیل خود فایل های مربوطه رادرخواست نمایند.


نکته
: برای اطلاعات بیشتر می توانید به کتاب راهنمای CNC   مراجعه نمایید.


مطالب در حال بروز رسانی است ...

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید     ,   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   . شماره تماس های ما را نیز در بخش تماس با ما بیابید.


برای مشاهده شرکت های ثبت شده به سامانه ثبت فعالان صنعت چوب ایران مراجعه نمایید.

برای آشنایی با نحوه ثبت خود در سامانه از اینجا اقدام نمایید.


Ezdar Crafts

حاضرین سایت

ما 361 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نقشه سایت