در حال بروز رسانی ....

اعضای گروه می توانند برای اطلاعات بیشتر با ما مکاتبه نمایند.


بحث در مورد ابزار های برش سی ان سی فراوان است و شاید در این مجال نگنجد. با توجه به گستردگی دستگاههای سی ان سی از چوب گرفته تا طلا، و همچنین ابعاد مختلف دستگاههای سی ان سی رسیدن به یک طبقه بندی درست و قابل درک شاید کمی سخت باشد. گروه ازدار یک دسته بندی خاص از ابزا رهای رایج سی ان سی ( اعم از 2 بعدی و سه بعدی ) را در زمینه کار با چوب مطرح کرده است که مختص گروه است و البته طبقه بندی های دیگر همگی مورد قبول ما هستند. یکسری بحث هایی هم در مورد ابزار های سی ان سی در کتاب راهنمای سی ان سی و همچنین ضمیمه آرتکم  آورده ایم و برای اطلاعات بیشتر می توانید با گروه در تماس باشید.

ابزار سی ان سی که در بازار بیشتر بصورت تیغه فرز ها ( استعمال نادرست! ) شناخته می شوند از جنس های مختلف و در ابعاد و ویژگی های متفاوت ساخته می شوند.برای اطلاعات بیشتر می توانید به کتاب راهنمای سی ان سی مراجعه نمایید. بهترین نوع تیغه فرزها و ابزار های سی ان سی مختص کشور ایتالیاست که در بازار ایران برندهای چینی آنرا زیاد مشاهده نموده اید.اگر از تهران خرید می کنید گروه ازدار بازار شاد آباد را توصیه می کند.بسیاری به اشتباه برای خرید این تیغه ها و ابزار ها به بازار حسن آباد مراجعه می کنند که مختص ابزار و یراق است.

نکته : احتمالاً در خیلی جاها شنیده اید که ابزار های فلز را به جای چوب به شما می فروشند و بسیاری هم تعریف و تمجید می کنند که ال می کنه و بل می کنه!. گروه هرگز چنین پیشنهادی نمی کند و اگر قرار بود هر ابزاری را به جای ماده دیگری استفاده نمایید دیگر شرکت های سازنده نیازی نبود بیایند و ابزارهای تخصصی بسازند.از آنجاییکه ابزار های فرز برای خنک شدن به آب/صابون نیاز دارند امکان دارد در حین کار و در عمق های بیشتر و یا چوب های قوی تر بسوزند. با تمام این توضیحات بسیاری از فعالان هستند که از فرز هایی مثل endmill و   ballnoise برای منبت کاری استفاده می کنند!.

نکته : ابزار های کار در اندازه های چند دهم میلیمتر تا چند میلیمتر در بازار موجود می باشند.

نکته : شيار هايي بر روي تيغه فرز وجود دارد كه به صورت فنري و مارپيچ بر روي بدنه تيغه فرز كشيده شده اند كه وظيفه خارج كردن براده را دارند روي اين مارپيچ ها لبه برنده قرار دارد كه داراي زاويه مارپيچ اند اين زوايا با توجه به موادي كه مي خواهيم براده برداري كنيم متفاوت است پس همواره بايد تيغه فرز مناسب را با توجه به چوب مورد نظر خود انتخاب كرد.

نکته : تیغه فرزهای الماسه برای برش چوب پیشنهاد نمی گردد.

نکته : در مورد جایگذاری ابزار ( بصورت دستی و اتوماتیک ) مطالب کاملی در همین سایت و در کتاب سی ان سی بیان شده است و در شکل های پایین نمای شماتیک این کار را خواهید دید.


  


برای دسته بندی ابزارهای سی ان سی دو روش علمی وجود دارد که گروه ازدار تدارک دیده است :
 

الف- دسته بندی بر اساس جنس ابزار : از نقطه نظر نوع ابزار به 4 زیر دسته زیر تقسیم می شود.

الف-1- جنس استیل با سرعت بالا ( HSS ) 

الف-2- جنس سمنت کاربید (Cemented ) 

نکته : در انتخاب این نوع ابزارها بهتر است یکی را که کمترین مقدار کبالت در آن بکار رفته انتخاب نمایید.بهترین سایز که مقاوم تر است را برگزینید.

نکته : برای کاهش سایش هنگام کار، بهتر است مدلی را انتخاب نمایید که حاوی TiC باشد.(تیتانیوم کربونیترید)

نکته : برای کارهای سنگین در فشار و حرارت بالا که امکان دفرم شدن لبه وجود دارد، از مدل مولتی کاربید استفاده نمایید که حاوی W-Ti-Ta می باشد.

الف-3- کاربید پوشش داده شده (Coated ) 

الف-4- جنس سرامیک 


جدول زیر می تواند راهنمای خوبی برای شما در انتخاب نوع ابزار باشد.
 
 نوع ابزار کاربرد ملاحظات 
کربن استیل  چون دارای استقامت کمی است به هیچ وجه
برای آلیاژهای آهنی و یا حتی پلاستیک پیشنهاد نمی گردد
و فقط و فقط مواد نرم.
برای کار با چوب هم خوب است 
 در برش دقت کنید که با سرعت پایین انجام دهید و روی مواد نرم.
حتی چوب های سخت پیشنهاد نمی گردد.
 آلیاژهای استیل
درجه پایین/متوسط
چون دارای استقامت کمی است به هیچ وجه
برای آلیاژهای آهنی و یا حتی پلاستیک پیشنهاد نمی گردد
و فقط و فقط مواد نرم.
برای کار با چوب هم خوب است  
 در برش دقت کنید که با سرعت پایین انجام دهید و روی مواد نرم.
حتی چوب های سخت پیشنهاد نمی گردد.
 HSS تمامی مواد با استحکام و سختی متوسط را می توان فرز کرد یا برش داد. این مورد در مورد هر نوع چوبی جواب می دهد.  دقت کنید که برش را از کمترین سرعت به سمت بالا انجام دهید و قطعه ای را هم که برش می دهید از سمت نرم تر به به سخت تر انجام دهید.
 سمنت کاربید تقریباً تمامی مواد با هر سختی و استحکامی را می توان برش داد.  هرگز از این نوع ابزار برای سرعت های پایین استفاده نکنید. 
کاربیت پوششی  برش آهن و آلیاژهای قویو... . برای کارهایچوب مناسب نیست  ------------- 
سرامیک  برش آهن و آلیاژهای قوی و... برای کار چوب مناسب نیست  -------------- ب- دسته بندی بر اساس نوع کارکرد :


ب-1- ابزار برش (Cutting)  

ب-2- ابزار فرز (Milling ) 

ب-3- ابزار روتاری(Turning) 


در شکل های زیر نوع ابزار به همراه اسم و کار آن آمده است.می توان گفت که تقریباً همه ابزارهای سی ان سی در همین دسته ها قرار می گیرند.
ج- تعیین پارامترهای سرعت برش :

سرعت پیشروی تیغه به عوامل زیادی بستگی دارد که از آن جمله می توان به چیپ لود ، تعداد شیار های تیغه ، جنس ابزار، و در نهایت  RPM اسپیندل بستگی دارد.برای این کار بهتر است از مشخصات کارخانه استفاده نمایید .

فرمول زیر بیان کننده فیدریت می باشد.

Feed Rate IPM = Chip Load   *  Spindle RPM  *   Number of Flutes

سرعت پیشروی = لود تراشه *  آر پی ام اسپیندل  *  تعداد شیارهای تیغه

در مورد جنس ابزار نیز در همین لینک بحث شده است.

در واقع برای محاسبه دقیق به سه فرمول زیر نیازمندید که می توانید اعمال نمایید.ابتدا لود را بدست آورده و سپس سرعت اسپیندل و بعد از آن هم سرعت پیشروی که با استفاده از 2 فرمول بالا بدست می آید.

فرمول 1 : (part finish factor) x (material hardness factor) x ( depth x width of cut ) x ( direction of cut factor, conventional or climb ) = chip load)

فرمول 2 :  (cutter dia) x ( # flutes ) x ( cutter geometery rating ) = spindle speed)
 
فرمول 3 :  (feed rate = (spindle speed) x (chip load) x ( # flutes تمامی دسته بندی های بالا می توانند کارهای برش، دو بعدی و سه بعدی ( منبت) و ... را انجام دهند.لیست ابزارها به همراه نوع برش انها در شکل های زیر نشان داده شده است.از آنجاییکه شکل ها گویای کار هستند ما از توضیح بیشتر خودداری می کنیم.

  


در شکل های زیر هم نمونه هایی را برایتان آورده ایم تا کمکی کوچک برای شما در انتخاب ابزارتان باشد.


مطالب در حال بروز رسانی است ...

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید     ,   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   . شماره تماس های ما را نیز در بخش تماس با ما بیابید.


برای مشاهده شرکت های ثبت شده به سامانه ثبت فعالان صنعت چوب ایران مراجعه نمایید.

برای آشنایی با نحوه ثبت خود در سامانه از اینجا اقدام نمایید.


Ezdar Crafts

حاضرین سایت

ما 235 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نقشه سایت