الف- شناخت کلی :

از دیگر اجزای مهم و حیاتی هر دستگاه سی ان سی اینورتر آن می باشد که تشریح وظایف آن در زیر آمده است.کار مهم اینورتر کنترل سرعت موتور( مخصوصاً AC ) بدون کم کردن سرعت و گشتاور آن است. ناگفته نماند اینورترهای مختلف برای دستگاه های سی ان سی متفاوت پیشنهاد می گردد که بهتر است در صورت خرابی از همان مارک و یا مارکی نزدیک به آن استفاده نمایید.از مهمترین مارک های روتین بازار ایران " دلتا ، Delta " می باشد که در مدل های مختلف از جمله سری های VFDدر بازار ایران عرضه می گردد.

نکته : اینورترها بیشتر برای موتور اسپیندل کاربرد دارند زیرا سرعت چرخش آن بالاتر و نیاز به اینورتر در آن بیشتر احساس می گردد.از مدل های دیگر اینورتر ( که در دستگاههای چینی وارداتی هم زیاد دیده شده است ) مدل فولینگ می باشد که دارای کارایی بالایی است.همانطور که در کتاب راهنما و ضمیمه دستگاه های چینی ذکر شد شما باید در ابتدا اینورتر را روشن نموده ( دکمه سبز RUN ) و درستی کارکرد آن اطمینان حاصل نمایید.
ب- اهم کارهای اینورتر :

1- تنظیم گشتاور : اینورتر قدرت محدود کردن گشتاور موتور را بدون آسیب رساندن به دستگاه را دارد.این کار از طریق کنترل فرکانس کاری انجام می گیرد.بطور خلاصه باعث حرکت روتین و هارمونیک موتور و در نتیجه محورها می شود.

2- دارای مد Stop برای مواقع ضروری است. که می توانید بطور دستی این کار را انجام دهید. که در شکل بالا بصورت دکمه قرمز رنگ نشان داده شده است.

3- بهره وری انرژی را می توان از دیگر فاکتورهای مهم یک اینورتر دانست. البته شاید این مورد در زمره کارهای اصلی آن قرار نگیرد ولی در نظر داشته باشید که هرچه کارایی یک قطعه بیشتر و بهتر باشد در روند کلی سیستم تاثیر خواهد داشت. این کار توسط فن ها و پمپ هایی صورت می پذیرد که در داخل آن تعبیه شده اند و به نحو قابل توجهی مصرف انرژی اینورتر را کاهش می دهند.

4- شاید نیاز باشد شما جریان فاز ولتاژ خروجی را تغییر دهید ( معکوس کردن جریان) که از طریق گزینه Reversible در پنل اصلی آن می توانید این کار را انجام دهید. ( دکمه REV در بالا/سمت راست ).

5- از دیگر کارهای مهم اینورتر کاهش قطعات مکانیکی و پکیج کردن آن در خود و حرکت به سمت بسته های الکتریکی و در نتیجه سرعت بالاتر سیستم می باشد.

6- همانطور که می دانید موتور ها حین کار مستعد تولید جریان و ولتاژ اضافی می باشند که این می تواند برای اپراتور خطرناک باشد.یکی دیگر از کارهای مهم اینورتر جلوگیری از تولید چنین جریان های اضافی است.

7- کنترل شتاب موتور نیز از دیگر قابلیت های اینورتر است.و همچنی قابلیت تنظیم سرعت.

8- کنترل جریان ورودی ابتدای استارت موتور نیز یکی از مهمترین کارهایی است که می توان برای یک اینورتر در نظر گرفت و از صدمه زدن به موتور جلوگیری می کند.روش کار بدین صورت است که پس از برقراری ارتباط منطقی بین ولتاژ و فرکانس از طریق یک برداری که بردار V/F خوانده می شود می توانید درایور را کنترل کنید.

9- کاهش نوسانات ولتاژ منبع تغذیه نیز از دیگر کاربرد های اینورتر می باشد.

اگر بخواهیم در یک کلام بگوییم می توان گفت سی ان سی بدون اینورتر یعنی پذیرفتن خطر!.

موفق و پیروز باشید.

نکته : برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید کتاب راهنمای سی ان سی را از گروه دریافت نمایید.
مطالب در حال بروز رسانی است ...

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید     ,   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   . شماره تماس های ما را نیز در بخش تماس با ما بیابید.


برای مشاهده شرکت های ثبت شده به سامانه ثبت فعالان صنعت چوب ایران مراجعه نمایید.

برای آشنایی با نحوه ثبت خود در سامانه از اینجا اقدام نمایید.


Ezdar Crafts

حاضرین سایت

ما 341 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نقشه سایت