دستگاه مکنده چوب( یا به یک تعبیر دیگر غبار جمع کن ) جز لاینفک صنعت چوب به حساب می آید و دلیل آن نیز گرد و غبار تولیدی توسط دستگاه هاست که در صورت عدم جمع آوری می تواند خطرات جدی برای برخی دستگاه های حساس داشته باشد.در این پست هدف تشریح کار آن نیست بلکه در نظر گرفتن معیارهایی است که باید در خرید به آن توجه داشته باشید.


http://www.alborztools.com/userfiles/cliparts/product/506.jpgبرخی از این فاکتور ها به قرار زیر است :

1- تعداد مخزن : که تک مخزن - دو مخزن( دوقلو) و چهارمخزن آن در بازار موجود است. مخازن بیانگر ظرفیت های کارگاه نیز می باشد که خریدار بسته به وسعت کار خود و همچنین تعداد دستگاه های تولید کننده گرد و خاک می تواند تعداد بیشتری را در نظر بگیرد.

1- تک فاز یا سه فاز بودن دستگاه : بستگی به کارگاه و برق مصرفی دارد که برای کارگاه های کوچک تک فاز با صرفه تر است. برای دستگاه های سی ان سی سه فاز پیشنهاد می گردد.

2- اندازه مخزن : که اندازه استاندارد آن در ایران 500mm است.

3- قدرت مکش موتور : که به صورت مولفه 230V 1500W 2Hp تعریف می گردد.که اولی به معنی 2 اسب بخار ( استاندارد بازار ایران) ، دومی قدرت وات و سومی یعنی 230 ولت. هر چه قدرت مکش ( اسب بخار) بیشتر باشد مکش بهتری خواهد داشت ولی باید یادتان باشد که نمی توانید بیش از حد درجه مکش آنرا زیاد کنید چون به موتور آن آسیب می رسانید.روغن کاری به موقع موتور بر طبق کاتالوگ دستگاه نیز باید لحاظ گردد.

4- حجم مکش : که بصورت m3/h تعریف می شود و به معنی حجم مکشی در یک ساعت است.مثلاً 3000 یعنی سه هزار مترمکعب گرد و خاک در ساعت که برای تعداد مخزن بیشتر این مقدار بیشتر خواهد بود.

5- ابعاد دستگاه : که مشخص کننده طول و عرض و ارتفاع دستگاه است و که مثلاً بصورت 1550*550*2000 میلیمتر نشان داده می شود.

6- گنجایش مخزن : که بصورت لیتر بیان می گردد که بسته به انتخاب شما دارد که چه حجمی را انتخاب می کنید.

7- میزان تولید صدا : که بصورت دسیبل (db ) بیان می گردد و برای  تعداد مخزن بیشتر این مقدار بیشتر خواهد بود.اندازه های مجاز در ایران از 75 ( تک مخزن) تا 95 ( برای 4 مخزن ) متفاوت است. این مولفه هر چه کمتر باشد، دستگاه سر و صدای کمتری دارد.

8- وزن خالص دستگاه : که برای تک حدود 50 تا 55 کیلو و برای دو مخزن تا 70 کیلوگرم و برای چهارتایی تا 200 کیلوگرم هم خواهد رسید.

9- حجم مکش هوا : که توسط واحد CFM تعریف می شود و هر چه بیشتر باشد مکندگی آن نیز بیشتر می باشد.

10 - حجم کیسه : که بصورت واحد m3 ( مترمکعب) بیان می شود و بیان کننده حجم گرد و غباری است که می تواند جمع کند.

11- دهانه لوله ورودی: که می تواند بصورت دو ورودی و یا چهار ورودی و یا بیشتر باشد.که در بازار ایران عموما قطر دهنه حدود 100 میلیمتر است. استاندارد آن برای تک مخزن دو ورودی و هر چه مخازن بیشتر به نسبت در 2 ضرب می شود.

* یک نمونه ابتکاری از این مدل غبار جمع کن را برای شما به نمایش گذاشته ایم.البته باید به این نکته هم اشاره کنیم ساختن و برپایی این قبیل وسایل کاری است ابتکاری و باید در ساخت آن طول لوله و همچنین موتور پمپ و یا مکش را در نظر گرفت.

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید کتاب راهنمای CNC را گروه ازدار درخواست نمایید.
نمونه آویزی آن به همراه ابزار جانبی متصل. ساختار آن بسیار شبیه جاروبرقی است و با کمی حوصله می توانید آنرا بسازید!.مخزن ذخیره گرد و غبار که عموماً در قسمت پایینی کار قرار می گیرد و ابزار روی آن سوار است.وسایل جانبینوع ایستا که دستگاه فرز روی آن سوار است.
نمونه ای ابتکاری از ساخت شیلنگ مکنده :

 

همانطور که در شکل زیر می بینید ، شما می توانید با استفاده از چند تا باکس سس و چند تا چسب نواری پهن و یک استوانه بلند ( چیزی شبیه حشره کش )، یک شیلنگ غبار جمع کن را پیاده سازی نمایید.شکل ها واضح است و نیاز به توضیح ندارد.چسب را از پشت بدور لوله استوانه می چرخانیم بطوری که قسمت چسبنده آن به سمت بیرون باشد.سپس نوار های پلاستیکی لیسه ای را بدور آن بطور دوار بپیچید.نکته : طرح های ابتکاری بیشتری در گروه موجود هست که دوستان عضو می توانند با استفاده از کد خود و ارسال ایمیل درخواست نمایند.

مطالب در حال بروز رسانی است ...

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید     ,   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   . شماره تماس های ما را نیز در بخش تماس با ما بیابید.


برای مشاهده شرکت های ثبت شده به سامانه ثبت فعالان صنعت چوب ایران مراجعه نمایید.

برای آشنایی با نحوه ثبت خود در سامانه از اینجا اقدام نمایید.


Ezdar Crafts

حاضرین سایت

ما 353 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نقشه سایت