الف- آشنایی با اسپیندل :
اسپیندل نوعی موتور است درست مانند سروو و استپر ولی با کارایی بالاتر و متفاوت تر. اسپیندل موتور یکی از اجزای اصلی دستگاههای سی ان سی می باشد که وظیفه آنها براده برداری می باشد و یا به عبارتی می توان گفت کار اصلی اسپیندل چرخاندن ابزار در دورهای مختلف و براده بردری است.اسپیندل موتور در خانواده موتورها در سری AC موتورها محسوب می شود.
جهت افزایش فرکانس اسپیندل می توانید آنرا به یک اینورتر وصل کنید. البته باید دقت کنید مدل اینورتری که انتخاب می کنید با موتور اسپیندل شما هم خوانی داشته باشد چون افزایش فرکانس باعث افزایش دور آن شده و امکان دارد ناگهان بسوزد یا قفل کند.

در انتخاب اسپیندل باید مواردی نظیر 1- قدرت 2- سرعت 3- سیستم خنک کنندگی ( آب یا هوا ) 4- مدل ابزار گیری را مد نظر قرار دهید.

نکته : قدرت موتور اسپیندل نباید از یک حدی بیشتر باشد چون مطمئناً فشار زیادی را حین کار تحمل خواهد شد. هرچه قدرت بیشتر باشد احتمال اینکه ابزار حین کار خیلی درگیر شود کم است .برای کارهای چوب از 2.5 و 3 کیلووات و به بالا خوب است.

نکته : از نظر سرعت اسپیندل برای کارهای چوب و فرآورده های آن، سرعت 10000 دور بر دقیقه خوب است و البته نباید از 30000 بالاتر رود چون امکان دارد داغ کند و گرمای ناشی از آن چوب را بسوزاند.

نکته : براي كنترل سرعت اسپيندل از اينورتر استفاده ميگردد.


ب- سیستم خنک کننده :

سیستم خنک کنندگی اسپیندل به دو صورت "آب خنک" و " هوا خنک " می باشدد.

1- هوا خنک :
فن های انتهای موتورها در اسپیندل ها بگونه ای طراحی شده اند که در دورهای بالا جریان مورد نیاز جهت خنک کاری پوسته را تامین کنند . اگر موتورهای معمولی را با دور بالا بچرخانیم به دلیل پهن بودن پره های آن سریعا شکسته شده و در صورت عدم شکستگی ، ایجاد یک فضای خلا می نماید و جریان مناسب هوایی ایجاد نمی کند . پره ها در اسپیندل موتورها معمولا کوتاه می باشد .

2- آب خنک : در برخی دیگر از اسپیندل موتورها از سیستم آب در گردش استفاده می شود . آب از یک طرف وارد می شود و بعد از دوران دور پوسته موتور از سوی دیگر خارج می شود . این سیستم نیازمند یک پمپ جهت ایجاد دوران و یک مخزن جهت انبارش آب و سرد کردن آن دارد .ج- ابزار گیری :

دو نوع ابزارگیری و قفل ابزار داریم :

1- اولی به  نام فیکسچرینگ معروف است و برای ابزارهایی که Toolchange یا تعویض خودکار ابزار هستند بکار می رود.ابزار در قسمت مخروطي اسپيندل قرار گرفته و با فشار هوا فيكس ميشود.
2- در مدل دوم که Collet نام دارد
قطعه اي كه اصطلاحا فشنگي ناميده ميشود داخل قسمت مخروطي سر اسپيندل قرار ميگيرد.با بسته شدن مهره ، فشنگي داخل رفته و علاوه بر فيكس و مركز كردن ابزار، در محل خود محكم ميشود.

د- انتخاب اسپیندل :

برای انتخاب موتور اسپیندل 2 فاکتور مهم را باید در نظر گرفت :1- حد اکثر دور مورد نیاز   2- حد اکثر گشتاور مورد نیاز

برای اسپیندل ها موتور هایی وجود دارند که می توانند در دور های بسیار بالا کار کنند ( مثلا 25000 RPM) اگر به دنبال چنین موتوری برای اسپیندل خود هستید اول به دنبال یاتاقان ها و خنک کننده ی این اسپیندل بروید چرا که ممکن است هم ا ز لحاظ قیمت و هم از لحاظ موجود نبودن در بازار به مشکل بر بخورید.نکته ی دوم اینکه " کلت هایی " (وسیله ای که ابزار در آن قرار می گیرد) که در این دور بتوانند کار کنند باید بسیار دقیق بالانس شوند.گشتاور مورد نیازتان را می توانید به سادگی با استفاده از یک فورمول و یک جدول محاسبه کنید.

ر-اسپیندل های موجود در بازار ایران :

برخی از موتور اسپیندل های معروف بازار :

1- آرل (AREL ) : اسپیندل موتور های آرل ساخته ترکیه بوده و و در توان های 0.37 ، 0.55، 0.75، 2 ، 2.2 ، 3 ، 4 ، 5.5، 7.5 و 9 کیلو وات میباشد و دو حالت اتوماتیک و دستی دارند.

2- اچ اس دی (HSD ) و ELTE :  ساخت کشور ایتالیاست و در توان های3 و 4.5 و 6 و 8 و  12 و 14 و 18 و ... موجود می باشد.ELTE دارای قدرت بسیار بالا و حالت اتوماتیک میباشند.

4- Jager : اسپیندل های جگر ساخت کشور آلمان میباشند و با آب خنک میشوند. این نوع اسپیندل ها به دلیل دقت بالا در صنایع نظامی و پزشکی (دندان سازی) استفاده میشود و دارای هزینه خرید بالایی هستند.

5- روماکس و هرتز و ... :

نکته : در خرید یک اسپیندل باید به فاکتورهایی از قبیل توان موتور ، گردش دور بر دقیقه ، کولت گیری دقت نمایید.

 

ز- خرابی و تعمیرات :

1- بیشترین خرابی از بلبرینگ سر موتور می باشد . در حالت خاموش می توانید این مورد را با تست دست پیدا نمایید . صدای عجیب و غریب و یا لقی بیش از حد ابتدای اسپیندل بیانگر این مطلب است . موتور را می توانید باز نمایید و بلبرینگ ابتدای موتور را خارج نمایید و مدل آن را شناسایی کرده و بلبرینگ را از خیابان سعدی تهران تهیه نمایید و مجدد نصب نمایید . به فروشنده تاکید کنید که بلبرینگ دور بالا می باشد . معمولا این بلبرینگ ها دارای قیمت بالایی می باشند.

2-
احتمال دارد کاسه سر موتور  گشاد شده باشد و بلبرینگ داخل آن لق بزند . این حالت در تعدادی از اسپیندل موتورها اتفاق افتاده بود . وقتی به درون کاسه نگاه می گردیم حبابهای ناشی از ریخته گری بد قابل مشاهده بود . در این حالت می توانید کاسه را درآورده ، محل نصب بلبرینگ را افزایش قطر داده و یک بوش داخل آن قرار دهید .

3- شکستن پروانه خنک کننده،
خراب شدن رزوه سر اسپیندل،  و سوختن سیم پیچ موتورنیز می تواند از دیگر عوامل خرابی آن باشد.


نکته : مطالب تکمیلی را می توانید در کتاب راهنمای سی ان سی تالیف گروه ازدار بیابید.
مطالب در حال بروز رسانی است ...

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید     ,   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   . شماره تماس های ما را نیز در بخش تماس با ما بیابید.


برای مشاهده شرکت های ثبت شده به سامانه ثبت فعالان صنعت چوب ایران مراجعه نمایید.

برای آشنایی با نحوه ثبت خود در سامانه از اینجا اقدام نمایید.


Ezdar Craftsحاضرین سایت

ما 92 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نقشه سایت