میز سی ان سی معروف به میز برش جایی است که قطعه روی آن قرار می گیرد و عملیات بر روی آن انجام می شود.

این میزها دارای انواع مختلف هستند که عبارتند از :

1- مدل T-Slot : بیشتر برای دستگاه های فرز قدیمی کاربرد دارد .جنس آن عموماً از آلومینیوم اکسترود شده است و دارای موارد کاربرد زیادی هم هست.اصولاً از فولاد ساخته شده و سنگین هستند.


2- میز وکیوم (Vacum Table) : با خلا ایجاد شده کار رو روی خود محکم نگه می دارد.بیشتر در مدل های جدید تر و بالاتر و گرانتر دیده می شوند.اگرچه دارای مشکلاتی هستند ولی دارای قابلیت های فراوانی هستند. وکیوم و اجزاء را ببینید.

3- میز سوراخ شده (Perforated Table) : در ظاهر شبیه مدل بالا هستند ولی دارای قابلیت های بیشتری هستند و فعال تر نیز می باشند و چون دارای سوراخ هستند جریان هوای بیشتری دارند.یک کم از مدل اولی ارزون تر هستند و اصولاً روی دستگاه های گرون تر سوار می شوند.

4-میز یکبار مصرف (Disposable Table) : میز یکبار مصرف و بیشتر برای کسانی که با دستگاه ناآشنا هستند مفید است.از چند رویه ام دی اف روی هم ساخته شده و اگر کار را خراب کردید حداقل اینکه به میز ضربه ای نمی زنید.بیشترین کاربرد آن در آموزشگاه هاست.

نکته : بیشتر میز های وکیوم دارای تقسیم بندی منطقه ای برای اعمال وکیوم روی نقاط مختلف میز هستند.شاید نیاز به این نباشد که تمام میز وکیوم باشد و قطعه مورد نظر خیلی کوچیک تر از اندازه میز باشد.برای این کار یکسری سوییچ هایی را کنار میز تعبیه می کنند که می توانید هر نقطه ای را که دوست دارید وکیوم کنید.                             

سیستم حرکتی محورها :

دستگاه های سی ان سی مختلف روی تکنولژی های مختلف بنا شده اند و می توان گفت هر دستگاه به نسبت کشور تولید کننده و همچنین قیمت نهایی آن می تواند روی یکی از سیستم های زیر استوار باشد.دو نوع سیستم حرکتی اصلی برای دستگاه های سی ان سی تعریف می شود که در کتاب سی ان سی توضیح داده شده است.

1- سیستم حرکتی خطی : این نوع سیستم های حرکتی به نام سیستم های دست ساز نیز معروفند.ابزارهای ساخت آن نیز در کشور موجود هستند و به عبارتی کسانی که دستی در ساخت سی ان سی های خانگی دارند حتماً با این تکنولژی آشنا هستند.ساخت آن شاید کمی کاربر باشد ولی ساده است و با دیدن پلان های موجود می توانید براحتی آنرا پیاده کنید.

سیستم های حرکتی خطی بر دو نوع زیر می باشند که با استفاده از بلبرینگ های معمولی ساخته می شوند.

1-1- سیستم دو خطی : برای ریل هایی که سطح مقطع آن چهارگوش است مناسب است.از قوطی های آلومینیومی (برای دستگاه های کوچک تر که قرار است فشار کمتری را متحمل شود ) و قوطی های آهنی (برای دستگاه های بزرگتر و حجیم تر ) استفاده می شود.در این مدل حرکتی واگن ها از چهر طرف مهار شده اند تا خدایی نکرده از محدوده کاری خارج نشوند( منظور ابعاد میز). مقاومت آنها نیز در حرکات گردشی و محوری زیاد است.
2-1- سیستم یاتاقانی V شکل : همانطور که در شکل زیر می بینید دارای چینش خاص بلبرینگ هاست. درست مثل حال قبلی بسته به اینکه دستگاه شما قرار است چه حجمی از کار را انجام دهد می توانید از نبشی های آلومینیومی و یا آهنی استفاده نمایید.                          نمایش در محور


                                     قوطی ها و نبشینکته : دوستانی که کتاب راهنمای CNC  را دریافت کرده اند می توانند از گروه برای این کار کمک بگیرند.


2- سیستم حرکتی لید اسکرو :

این سیستم حرکتی که به پیچ قدرتی یا پیچ تبدیل معروف است نوعی پیچ است که برای تبدیل نیروی گردشی یک الکتروموتور نیروی خطی طراحی شده است.
این سیستم حرکتی دارای مزایا و معایبی است که در زیر بدان اشاره شده است.پیچ ها بر اساس شکل رزوه شان تقسیم بندی می شوند که عبارتند از :

رزوه V  :                          رزوه مربعی :
رزوه حائل :                   رزوه قله ای :


مزایا : طراحی آسان با حداقل قطعات ، حرکت خطی دقیق و صحیح، کم صدا و نرم و با کمترین هزینه نگهداری، ماشین کاری و تولید آسان بدون نیاز به ماشین آلات ویژه و جمع و جور بودن از مزایای اصلی آن است.

معایب : از مهمترین معایب آن می توان به اصطکاک زیاد و بازدهی مکانیکی کم آن اشاره کرد.


3- سیستم حرکتی بال اسکرو :

بال اسکرو وسیله ای مکانیکی است برای تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی با کمترین اصطکاک ممکن. ساختار ظاهری بال اسکرو شبیه یک مجموعه پیچ و مهره است که گوی به عنوان مهره و شافت رزوه شده به عنوان پیچ عمل می کند. شفت رزوه دار مارپیچی، مسیر حرکت ساچمه هایی را فراهم می سازد که قسمت لغزنده بال اسکرو (مهره) بر روی آنها به حرکت در می آید. گوی در بال اسکرو به گونه ای ساخته شده است که امکان چرخش ساچمه ها را در داخل خود فراهم می سازد. به طوری که در مدت حرکت گوی بر روی شفت، ساچمه ها در داخل گوی به گردش در می آیند. 

بال اسکروها علاوه بر اینکه در برابر اعمال بارهای فشاری مقاومت می کنند، می توانند با کمترین اصطکاک داخلی کار کنند. با توجه به اینکه این ابزار باعث ایجاد تلرانس های دقیق می شود، در موقعیت هایی که دقت های بالایی لازم است مناسب هستند. بال اسکروها در عین کاهش اصطکاک، می توانند با مقداری پیش بار کار کنند که باعث حذف لقی بین ورودی (چرخش) و خروجی (حرکت خطی) است. این ویژگی زمانی لازم است که از آنها در سیستم های کنترل حرکت کامپیوتری نظیر ماشین ابزار CNC و کاربردهای حرکت بسیار دقیق (مانند wire bonding) استفاده می شود.

اصطکاک کم در بال اسکروها بازده مکانیکی بالایی را در مقایسه با دیگر ابزارها دارند. یک نمونه بال اسکرو در مقابل بازده 50 درصدی یک لید اسکرو (پیچ انتقال قدرت ساده) با همان ابعاد، می تواند 90 درصد بازدهی داشته باشد.

شافت بال اسکرو ممکن است از طریق نوردکاری که پر بازده، کم دقت، ارزان و محصول حاصل از آن از دیدگاه مکانیکی مقرون به صرفه است، ساخته شده باشد. بال اسکروهای نوردکاری شده دارای دقت چند هزارم اینچ در یک فوت هستند.


معایب بال اسکرو:

1- به دلیل اصطکاک کم بین پیچ و مهره، مکانیزم خودقفل نیست. به این معنا که می توان با حرکت دادن خطی مهره بر روی پیچ، پیچ را به گردش وادار کرد. در حالی که در پیچ انتقال قدرت ساده (لید اسکرو) فقط چرخش شفت می تواند باعث حرکت خطی مهره شود و حرکت معکوس آن ممکن نیست.

2- از معایب دیگر بال اسکرو که آن نیز به دلیل اصطکاک کم بین پیچ و مهره است، آن است که اپراتور به صورت دستی نمی تواند به راحتی چرخشی را ایجاد کند که باعث حرکت مهره با سرعت ثابت بشود. لذا معمولا از بال اسکرو در ماشین هایی استفاده می شود که گردش شفت به کمک موتور با سرعت گردش ثابت تأمین شود.

3- هزینه بالای بال اسکرو نسبت به پیچ ساده نیز از معایب بال اسکرو است، هرچند که این هزینه با نیاز به انرژی کمتر برای انجام کار جبران می شود.

4- بال اسکرو نیازمند به روغن کاری دائم و همچنین محافظت در برابر گرد و خاک و ذرات خارجی است.

5- آسیب دیدن قطعات آن باعث ایجاد اشکال در عملکرد می شود. در حالی که پیچ انتقال قدرت ساده، انعطاف عملکردی بیشتری در برابر آسیب دیدگی فیزیکی دارد.


سیستم حرکت خطی در مسیر محورها شامل قطعات کلی زیر می باشد :

الف ) سیستم بلبرینگ و ریل : برای حرکت در جهات مختلف و در محورهای یاد شده بالا. برای اطلاعات بیشتر رجوع شود به این لینک

ب) میله و بوش : برای روانکاری کار و حرکت درست بلبرینگ.چیزی شبیه ماشین.در دستگاه هایی که سرعت و دقت و روان حرکت کردن دستگاه مهم است، بسیار پرکاربرد است.داخل بوش ها ساچمههایی موجود است که اصطکاک را به میزان قابل توجهی پایین می آورد.انواع و اقسام بوش های مختلف در سراسر دنیا و بسته به شرکت سازنده اش وجود دارد که همگی دارای مکانیزم یکسان می باشند و فرق آنها تنها د راتصال بوش به نگهدارنده ها می باشد.هنگام خرید بوش حتماً کاتالوگ آنرا مطالعه نمایید تا اتصال درست را برقرار سازید. ج - تسمه تایم : تسمه تایم در دستگاه سی ان سی را می توان با تسمه تایم در ماشین ها مقایسه کرد تا به اهمیت ان و جنس آن واقف شوید.اگر ماشین شما تسمه تایم پاره کند باید کل موتور را پیاده  نمایید و این امر تقریباً برای دستگاه CNC هم صادق است.انواع تسمه تایم، مشخصات فنی آنها ، نوع الیاف کششی بکار رفته در آن، کاربرد آن در سی ان سی، خرابی تسمه تایم ها و رفع خرابی و علت آن و بسیاری مباحث دیگر را می توانید با گروه در میان بگذاریداین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

د- چرخ های شیار دار و و غلطک و پیچ و ... که بحثی کاملاً تخصصی و در این مجال نمی گنجد.

مطالب در حال بروز رسانی است ...

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید     ,   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   . شماره تماس های ما را نیز در بخش تماس با ما بیابید.


برای مشاهده شرکت های ثبت شده به سامانه ثبت فعالان صنعت چوب ایران مراجعه نمایید.

برای آشنایی با نحوه ثبت خود در سامانه از اینجا اقدام نمایید.


Ezdar Crafts

حاضرین سایت

ما 360 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نقشه سایت