CNC در معنای لغوی کنترل عدد کامپیوتری است که این کنترل عددی عبارت از ترجمه طرح های کشیده شده به زبان ماشین است. بدین معنا که هرگاه  طرحی به ماشین داده شود،دستگاه از طریق یک سری محاسبات ریاضی طرح داده شده را ترجمه می کندو هدف مورد نظر را به اجرا در می آورد.

ابتدایی ترین سیستم های CNC  بر پایه زبان ماشین g-Code استوار بودند. این زبان به توجه به یک سری کدها فرمان ها را به دستگاه داده و اجرا می کرد. استفاده از این زبان تقریباً از دهه 1960 آغاز گردید و تا دهه  1980 ادامه یافت.از معایب این سیستم عدم سازگاری در بسیاری از دستورها و در نتیجه عمل نکردن (Hanging) برنامه دستگاه بود هم چنین به دلیل استفاده از کابل های انتقال اطلاعات معمولی در این گونه سیستم ها، شرایط محیطی به طور مستقیم معضلات بسیاری  را در اجرای یک برنامه پدید می آورد.

همچنین سرعت پایین این سیستم نیز یکی دیگر از موارد خاص مورد توجه بود. از دهه 1980 به بعد سیستم جدید دیگری روی کارآمد که برگرفته از پروسسورهای بسیار قوی برای ترجمه اطلاعات است. در این سیستم از کابل های انتقال سریع اطلاعات بهره گیری شده است و به دلیل عملکردهای ساده ی نرم افزاری برای کاربر توانسته است جای سیستم های قدیمی را پر کند.

اگر بخواهیم بطور کلی دستگاه سی ان سی را تشریح کنیم می توان اجزا و قطعات آنرا به دو بخش اصلی سخت افزاری ( شامل موتور ، اسپیندل ، میز ، ابزار ، کنترلر و ... ) و بخش نرم افزاری ( نرم افزار کنترلر و نرم افزار طراحی و ... ) تقسیم کرد.

1- محور های X,Y,Z برای حرکت در مختصات مختلف

 

2- Table : میز کار برای قرار دادن شی مورد نظر

 

3- Control Panel:  که کنترل اصلی دستگاه را شامل می شود و دارای یک پردازنده مرکزی می باشد که فرمان از این نقطه به Cutting Tool داده می شود.

 

4- Cutting Tool : عموماً از جنس ماده سخت است و نقطه نهایی برش می باشد.

 

5- Milling Head : در راستای محور Z می باشد و به طور عام به همان کلگی اطلاق می شود.

 

6- Column : ستون اصلی کار که محور Z بر روی آن سوار است.

 

7- Coolant Supply Tubes : تیوپ سردکننده نقطه نهایی برش می باشد.


نکته : در سی ان سی های روتاری به چرخش محور های X و Y و Z که باعث تولید محورهای مجازی دیگر می شوند ( به ترتیب A و B و C ) اطلاق می گردد.


   

   

    


طی چند سال اخیر شرکت های سازنده، رقابتی فشرده در جهت بالا بردن سطح توانمندی خود اقدام به استفاده از یک سری پروسسور  یا ProfiBus نموده اند.در این سیستم ها از فیبر نوری بهره گیری بسیار شده است و وجود همین تکنولوژی توانسته است سیستم هایی را پدید آورد که حتی مبتدی ترین کاربران نیز بتوانند به راحتی آن را مورد استفاده قرار دهند.

جنس ابزار دستگاه نیز در دستگاههای CNC تخصصی شده و بیشتر از ابزار HW،HSS و ابزار الماسه یا Diamond و حتی Diamax استفاده می شود. عمر این ابزار بسته به نوع مصرف و جنس تیغه متفاوت می باشد. به عنوان مثال یک ابزار با تیغه Diamond می تواند در حدود 400 برابر یک ابزار به تیغه HW کار انجام دهد.

به طور کلی و به صورت استاندار یک دستگاه CNC چوب دارای سه محور اصلی X، Y، Z می باشند که با وجود محورهای دقیق و موتور های بسیار پیچیده حرکتی نرم و با دقت فوق العاده را به وجود می آورند.

صرف نظر از محور های اصلی اخیرا محورهای جدیدی نیز بر روی دستگاههای CNC نصب گردیده که می توان از طریق حرکت زاویه دار محور Z و یا چرخیدن میز ( در مدل های روتاری ) محورهای دیگری نیز بوجود آورد. در محور های فوق امکان چرخش ابزار به صورت افقی به اندازه 0 تا 360 درجه حول محور عمودی z فراهم شده است . وجود این محور کمک بزرگی برای اجرای فرز کاری های خاص ، سوراخ کاری در زوایای مختلف و شیارزنی به شکل های متفاوت می باشدو ورود به این سیستم به دستگاههای CNC توانسته است تحولی عظیم در طرح ها به وجود آورد.
بخش دیگر که یکی از مهم ترین بخشهای یک دستگاه CNC می باشد ، سیستم ایمنی آن است . امروزه با پیشرفت تکنولوژیسیستم های حفاظتی دقیقی ساخته شده است که از هر حیث ایمنی کامل برای کار به وجود می آورد. وجود سوئیچ های هوشمند ،کف پوش های حفاظتی جلوی دستگاه ، سیستم های کنترل حرارت و کنترل برق و بسیاری دیگر توانسته اند مجموعه ای مطمئن و کارا را برای کار به وجود آورد.

تعویض ابزار :

تمامی افرادی که با دستگاه های سی ان سی چوب و اقلام دیگر کار کرده اند و یا کار می کنند می دانند که اسپیندل (Spindle) برای کار روی قطعه مورد نظر نیاز به ابزار (tools) دارد که باید از طریق کنترل پنل به دستگاه شناسانده شود تا بتوان در نرم افزارهای طراحی نظیر ArtCam با شناساندن ابزار در منوی های آن قطعه مورد نظر را برش داد.

 

البته دستگاه های سی ان سی دارای 2 تکنولژی در این زمینه هستند.

1- تعویض اتوماتیک ابزار (Tool Change ) : برای هر مرحله که ابزار جدید مورد نیاز باشد اسپیندل بالا رفته و خزینه ابزار کار جایگذاری ابزار جدید را بر عهده می گیرد.

2- تعویض دستی ابزار (Manual) : موقعی که اسپیندل بالا می رود شما باید ابزار مورد نظر را بصورت دستی جا بزنید.البته ذکر این نکته نیز لازم است که بدانید باید ابتدا ابزار را به دستگاه بشناسانید که از منوی Tools هر کنترلری امکان پذیر است.

دستگاه زیر روی سه محور X  و Y و Z کار می کند و قطعات روی نگهدارنده های دستگاه بسته شده اند .همانطور که در شکل زیر می بینید سیستم حرکتی بال اسکرو دارای سه ریل می باشد.بالاتر از ریل شما 8 اسپیندل را می بینید که روی کار حرکت می کنند.


بالای اسپیندل سیستم تعویض خودکار ابزار (Automatic tool change ) را مشاهده می کنید که با جلو فرستادن میز کار روی سمت + محور X ها به موازات ابزار ها حرکت کرده و بطور اتوماتیک انها را تعویض می کند.به کپسول های سمت راست بالا نیز نیم نگاهی بیندازید که برای فشار هوا برای پاک کردم میز کار و نیز وکیوم استفاده می شود.

 در نمای نزدیک حرکت اسپیندل روی کار نشان داده شده است.که به علت تعداد اسپیندل ، 8 عدد ، برای کارهایی با حجم کاری بالا بکار می رود.یعنی در یک زمان می توان روی 8 قطعه کار کرد.
نوشتن برنامه :

برای نوشتن برنامه و اجرای آن دو راه وجود دارد:

1- برنامه را در نرم افزارهایی مثل آرتکم می نویسیم و سپس G-Code  تولید شده توسط آنرا به کنترلر می فرستیم و سپس اجرا می کنیم.2- برنامه توسط منوهایی تعبیه شده در خود کنترلر نوشته می شود و پس از شبیه سازی (Simulation) اجرا می گردد.


سی ان سی برش افقی :

این دستگاه برای برش مواد نرم بکار می رود.مکانیزم ساخت این نوع دستگاه اندکی با سی ان سی های عمومی موجود در بازار متفاوت است.

همانطور که در شکل بالا می بینید ما دو موتور در دو طرف ماده مورد نظر برای برش داریم که با استفاده از یک سیم مفتولی به هم بسته و سفت شده اند و با حرکت موتور ها به سمت جلو ، عقب و بالا و پایین می توانید ماده مورد نظر را بصورت افقی برش دهید.

 

ماده مورد نظر در فضای بین دو موتور قرار می گیرد همانطوریکه در شکل بالا میبینید با قرار دادن یک موتور در زیر میز کار حرکت بالا و پایین برای برش را تضمین می کنیم.

 

مانند دیگر دستگاه های سی ان سی می تواندی از نرم افزار ماخ 3 برای کنترلر محور ها استفاده کنید.یک کنترلر و یک منبع تغذیه نیز نیاز دارید که در شکل بالا می توانید مشاهده نمایید.

همانطور که مشاهده می کنید دو محور به موازات هم و با استفاده از یک سیم مفتولی به هم بسته شده اند و ماده مورد نظر بین آنها قرار می گیرد.

در شکل زیر هم یک نمونه برش برایتان به نمایش گذاشته شه است.شما می تواند طرح های خاصی را روی آنها بصورت برش افقی و در امتداد راستای بالا /پایین پیاده و اجرا کنید.

                                                                                         

نگهداری دستگاه :

1- یک اپراتور به اصطلاح کاردرست مسلماً مرتب و تمیز هست و یکی از معیارهای آن ،تمیز کردن مرتب دستگاه از گرد و غبار با پمپ باد و همچنین تمیز نگه داشتن محیط کار دستگاه است.

2- روغن کاری مرتب دستگاه در زمان های تعیین شده مطابق با کاتالوگ بسیار مهم و حیاتی است.این کار برای سی ان سی های منبت کاری که فشار بیشتری به دستگاه وارد می شود مهم تر است.

3- فیلتر های دستگاه حتماً بعد از هر کاری تمیز شود . و مواردی نظیر نشت روغن و همچنین فشار زیادی روی دستگاه رو هر لحظه باید چک کنید.

4- اگر حین کار سرعت برش کند شد حتماً از دکمه Emergency Stop تعبیه شده روی کنتلر اصلی دستگاه استفاده کنید تا موقت کار را متوقف کرده و مشکل را بررسی کنید و این نکته بسیار مهمی است چون شاید باعت شکستن ابزار و یا آسیب به موتور شود.

5- سعی کنید از داده های سیستم خود یک پشتیبان (Backup ) بگیرید.از کاری هایی که تا به حال انجام داده اید یک نمونه بگیرید تا اگر مورد مشابهی پیش آمد بتوانید در زمان کمتر انرا انجام دهید.

6- اگر دیدید که یک دستور هر چند کوتاه اشتباه اجرا می شود‌ عصبانی نشوید و به جاهایی که مربوط به مشکلتان نیست دست نزنید. بهتر است سیستم خود را ریست کنید و یا کنترلر را ریست کنید و دوباره این کار را انجام دهید.حتماً دستور را چک کنید که درست نوشته اید و دوباره اجرا می کنید.

راهنمای خرید :

1- نوع موتور از لحاظ کیفیت و قدرت و سرعت (servo) و از لحاظ قیمت (Stepper ) بهترین می باشند.و البته قیمت ها اختلاف زیادی دارند شاید در حدود 2500 دلار و شاید هم در برخی ها بیشتر.موتور های Yasakava و Fanuc خوب جواب داده اند و البته دوستان شاید نظر دیگری داشته باشند که قابل احترام است.

2- اصولاً ساز میز کار شما برای کارهای چوب و ام دی اف حدود 1500*3000 می باشد و شاید هم کمتر.و در نظر داشته باشید در همین حدود سفارش دهید.چون همه چیز بستگی به کارگاه شما و اندازه آن دارد.

3- برای کارهای چوب اسپیندل (Spindle 3.0 KV ) با خنک کنندگی آب (Water cooling) کفاف کار شما را می دهد و بهتر است حتماً خنک کنندگی آب باشد نه هوا. البته خیلی ها برای قدرت بیشتر 4.5 وات را انتخاب می کنند.

4- اصولاً Processor های چینی DSP (کنترل از دور و قابل حمل ) می باشند و همراه یک فلش مموری (Flash Memory ) عرضه می شوند با فرکانس های 100 مگا به بالا  و رابط دستگاه نیز عموماً USB است.

5- همراه هر دستگاهی باید حتماً کاتالوگ و یا سی دی (Manual) باشد و بدون اینها می توان گفت که نخرید بهتر است.البته برخی لوازم یدکی نیز همراه ان به شما داده می شود مثل آچار و ...

6- سیستم حرکتی (Transmit way ) بهتر است بال اسکرو باشد .بال اسکرو وسیله ای است مکانیکی برای تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی.

7- همراه هر دستگاهی یک NC Card ارائه می شود که برای اتصال اینترفست و کنترلر است و مثل هر کارت دیگر باید نرم افزار آن روی سیستمتان نصب شود.

8- حداقل نرم افزاری (منظور فرمت خروجی ) که باید دستگاه شما پشتیبانی کند آرتکم می باشد که اکثراً این گزینه را دارند چون این نرم افزار قابلیت تولید G-Code  را داراست.

9- سیستم خلا میز کار (Vacume ) مورد دیگری است که باید حتماً در نظر داشته باشید.اصولاً وکیوم کار رو روی میز بهتر می چسباند و در حین کار بدون نقص کار انجام می گیرد.

10- و در آخر ابعاد وزن دستگاه که آپشن هایی که حین خرید دستگاه روی دستگاه سوار می کنید در وزن نهایی دستگاه بسیار موثر می باشند.ابعاد کارگاه شما نیز در انتخاب دستگاه بسیار مهم است.


نکته : مطالب کامل تر را می توانید در کتاب راهنمای سی ان سی تالیف گروه ازدار بیابید.

مطالب در حال بروز رسانی است ...

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید     ,   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   . شماره تماس های ما را نیز در بخش تماس با ما بیابید.


برای مشاهده شرکت های ثبت شده به سامانه ثبت فعالان صنعت چوب ایران مراجعه نمایید.

برای آشنایی با نحوه ثبت خود در سامانه از اینجا اقدام نمایید.


Ezdar Crafts

 

حاضرین سایت

ما 324 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نقشه سایت