در یک نوع تقسیم بندی کلی می توان دستگاه های لبه چسبان را به دو نوع 1- منحنی زن  2- غیر منحنی  تقسیم کرد که اولی قابلیت زدن نوار به قطعات منحنی را دارد که شعان درونی/بیرونی کار در این قسمت مهم است. لبه چسبان های curved هم نیمه اتوماتیک هستند و هم اتوماتیک.


     

                     منحنی نیمه اتوماتیک                                                                                                      منحنی اتوماتیک

ساختار عملکرد یک دستگاه منحنی زن در شکل زیر نشان داده شده است. دستگاه دارای چندین غلطک برای حرکت قطعه و نگهدارنده می باشد.سیلند فشار سوار بر قطعه می باشد و حرکت توسز موتور ها انجام می گیرد.یک میز وکیوم هم برای نگه داشتن قطعه مورد نظر در دستگاه تعبیه شده است.


در شکل های زیر می توانید یک منحنی زن را با اجزای تشکیل دهنده آن ببینید :این دستگاه ها نیز از یک منظر دیگر به سه نوع 1- اتوماتیک (Automatic) و 2- نیمه اتوماتیک (Semi-Automatic) و 3- نوع قابل حمل آن (Portable)  تقسیم می شوند که مورد پورتابل آن در قسمت لبه چسبان پورتابل بررسی شده است.

برای خرید دستگاه های اتوماتیک باید مواردی از قبیل 1- طول دستگاه  2- ضخامت نوار مورد استفاده  3- ارتفاع نوار مورد مصرف   4- ضخامت قطعه کاری که میخواهید عملیات روی ان انجام دهید  5- حداقل طول قطعه کار برای نوار   6- حداقل عرض قطعه کار برای چسباندن نوار  7- سرعت پیشروی قطعه کار  8- فشار باد مورد پمپ و همچنین وزن دستگاه را در نظر بگیرید.

در دستگاه های نیمه اتوماتیک نیز باید مواردی از قبیل حداقل/حداکثر نوار و شعاع کار و ضخامت نوار ، توان موتور و سرعت تغذیه نوار و ... را در نظر بگیرید.در بیشتر دستگاه های لبه چسبان نیمه مواردی از قبیل 1- ظرفیت مخزن چسب  2- سیستم گیوتین قطع نوار   3- اره سر و ته قطع کن  4- فرز و قابلیت لبه چسبانی تا ارتفاع خاص وجود دارند.

شمای کلی یک دستگاه لبه چسبان اتوماتیک به صورت زیر می باشد :
 
       


Detail
 
Detail

1- تغذیه نوار/ تغذیه چسب 2- واحد اصلاح نهایی(برش)   3- واحد سمباده
XT10.5
  6- واحد کنترل یا برنامه ریزی           4-اصلاح بالا و پایین                        5-گرد کردن گوشه ها
     Detail

وظیفه ی دستگاه لبه چسبان چسباندن نوار pvc و نوار اتویی به لبه کار می باشد.دستگاه لبه چسبان دارای چند بخش میکانیکی است که عبارتند از:
 
1- غلطک : که نوار از بین آن عبور می کند .

2-
گیره : نوار را می گیرد و از حرکت آن جلوگیری می کند .

3-
گیوتین : وظیفه ی گیوتین قطع نوار پس از گذشتن مقدار نوار مورد نیاز که توسط اعداد به نرم افزار دستگاه داده شده است .

4-
ایستگاه چسب که بر روی آن مخزن چسب قرار دارد در این ایستگاه به تخته چسب زده می شود .

5-
اره ی سر و ته زن که پرت نوار را که توسط نرم افزار دستگاه برنامه ریزی شده است را مثلاً 10mm را قطع می کند .

6-
فرز اول و دوم که از زیر و روی تخته نوار لبه را صاف برداشت می کند و با سطح تخته یکسان می کند در مورد کارهایی که می خواهیم مثلاً از زیر تخته نوار برداشت نشود در این هنگام می توانیم فرز پایین را توسط نرم افزار دستگاه از کار بیندازیم .

7- فرز گوشه : در کارهایی که باید چهار نر تخته لبه چسبانی شود ابتدا دو طول تخته را رد می کنیم سپس دو عرض تخته را از دستگاه رد می کنیم فرز گوشه در این هنگام لبه کار را پخ میزند به صورت یک ربع دایره در می آورد .

8- لیسه : باقی مانده ی نوار از زیر و روی تخته را می گیرد و به نوار لبه یک حالت شیب دار رو به پایین می دهد .

9- پولیش : در انتهای دستگاه قرار دارد و برآمدگی های جا مانده ار فرز های قبلی را می گیرد و کار را در انتها تمیز می کند .


نکته : برای دیدن فایل آموزشی سرویس کاری دستگاه می توانید از این لینک استفاده نمایید.


اگر بخواهیم مراحل کار دستگاه لبه چسبان اتوماتیک را در یک شکل خلاصه کنیم می توان گفت شکل زیر گویای کار می باشد :


از سمت چپ ، پنل چوبی وارد می شود و غلطک نوار هم کار تغذیه نوار را انجام میدهد.در قسمت PLC که کنترلر مرکزی دستگاه است تنظیمات مربوط به ضخامت پنل و همچنین گرمای چسب و عرض نوار انجام می پذیرد ، در مرحله بعد چسب با استفاده از غلطک های مخصوص روی پنل ریخته می شود و سپس نوار وارد می شود و با استفاده از غلطک های فشار روی پنل چسبانده می شود ، در مرحله بعد cutter کار قطع نوار را انجام داده و سپس تریمینگ و اصلاح گوشه های نوار صورت می پذیرد ، در مرحله اخر نیز بخش سمباده کار خود را انجام می دهد.
یکی از بخش های مهم دستگاه های لبه چسبان، پرداخت نوار پی وی سی در درون دستگاه مربوط به واحد سمباده زنی می باشد که روی مانیتور دستگاه بصورت زیر خواهید دید.(از ردیف دکمه های بالا دومی). البته دستگاههای پیشرفته تر دارای منوهای قوی تر و بیشتری هستند که کار با آنها نیز بسیار ساده است.


 همانطور که از اسمش پیداست برای سمباده کاری در آخر کار روی پی وی سی سوار شده بر کار استفاده می شود.دارای دو ریل چرخان است که از بالا و پایین بر کار سوار شده و بصورت مورب عمل پرداخت را انجام می دهند.دو موتور متحرک ( که می توانند در زاویه هم حرکت کنند) در پشت بوروس ها قرا گرفته و عمل سمباده انجام می گیرد.کار روی ریل حرکت کرده و سمباده ها نیز در مدت زمان سیر حرکتی نوار عمل پرداخت را انجام می دهند.تنظیمات آنرا نیز می توانید از منوی اصلی رابط که به اسم آیکون Buffing Unit وجود دارد انجام دهید.
روی واحد مرکزی دستگاه ( مانیتور اصلی)  دکمه ای برای تنظیمات این واحد وجود دارد که می توانید مدت زمان سمباده زنی را کم/ زیاد کنید.

واحد تغذیه نوار / تغذیه چسب : کار این واحد دادن نوار پی وی سی با ضخامت تعیین شده به سیستم و همچنین چسب مورد نیاز برای گرم کردن و چسباندن کار.

Detail

این کار با فشار و همراه با گرما انجام می گیرد.برای نمونه یه نمونه با 3 رول فشار را در زیر می بینید :

Detail


Detail

کنترل پنل PLC : 

با استفاده از این پنل و منوهای ان شما می توانید کنترل ایستگاه های مختلف دستگاه را در اختیار بگیرید و آنها را مدیریت کنید.در شکل های زیر که با برخی توضیحات ارائه شده است به طور اجمالی به برخی از این منوها اشاره شده است.

نکته : فایل های آموزشی اصلی برای دوستان عضو قابل دسترسی است.


در این قسمت شما می توانید تنظیمات درجه حرارت مخزن چسب نوار لبه را انجام دهید.تنظیمات مربوط به کمترین و بیشترین درجه مخزن چسب.
در این قسمت شما دستگاه را برای ضخامت های مختلف و روکش های مختلف ست می کنید.با زدن هر کدام از این دکمه ها و تنظیمات دستی ضخامت روی غلطک ها می توانید عمل چسباندن روکش را انجام دهید.منوی تنظیم سر و ته زن.منوی مربوط به تنظیم روکش کاری و پیرایش دوطرف ( زیر و رو ) کار.منوی تنظیمات مربوط به زبان دستگاه.منوی مربوط به تنظیم حرارت مخزن چسب.در مدل های پیشرفته تر دستگاه ها دارای کنترل از راه دور می باشند که می توان را به MPG سی ان سی تشبیه کرد.ایستگاه ها و توضیحات جانبی :

این نوع دستگاه ها دارای ایستگاه های زیر می باشند که در زیر آورده ایم.البته ناگفته نماند که برخی از این ایستگاه ها مانند ایستگاه چسب و پولیش و ... پای ثابت تمامی دستگاه های لبه چسبان اتوماتیک می باشند و برخی دیگر انتخابی است و به سفارش شما نصب خواهد شد :

1- ایستگاه پیش فرز : این ایستگاه تقریباً در تمامی دستگاه های اتوماتیک وجود دارد .در مدل های پیشرفته تر دارای 2 موتور چپ و راست گرد می باشند و برای برداشتن لبه کار بکار می روند.برای این کار مجهز به یک یا چند توپی الماسه می باشند که بصورت دوار و دارای برجستگی هایی برای برداشتن لبه کار می باشند.

 

2-ایستگاه چسب : همانطور که در بحث چسب های این نوع دستگاه ها بررسی شد، از انواع چسب های گرانول و قالبی مخصوص این کا رکه در بازار هم موجود می باشند استفاده می شود.یکی از مواردی که باید در نظر داشته باشید این است که چسب حداکثر در چه زمانی در ایستگاه حاضر می شود.چون همانطور که گفتیم در مناطق مختلف ، بسته به اینکه سردسیر یا گرمسیر است می تواند تاثیر گذار باشد.بهتر است ایستگاه قابلیت استفاده از انواع چسب ها اعم از قالبی و گرانول را داشته باشد و تقریباً هر مقدار که می خواهید بتوانید استفاده کنید.چسب نباید در این ایستگاهها بسوزد و یا تغییر رنگ دهد.در برخی از دستگاه های چینی تبخیر چسب نیز مشاهده شده است که اصلاً خوب نیست و باید مدنطر داشته باشید.3- ایستگاه اره سر و ته زن : همانطور که از اسمش پیداست دارای موتور جداگانه برای برش سر و ته نوار می باشد.در برخی از دستگاهها دارای 1 موتور و مدل های دیگر دارای 2 موتور برای برش می باشد.در مدل های پیشرفته تر دارای قابلیت زاویه پذیری پنوماتیک می باشند و همچنین قابلیت پخ نمودن نوار را در زاویه های کم دارد.4 - ایستگاه فرز بالا و پایین: همانطور که از اسمش پیداست برای فرز بالا و پایین کار استفاده می شود.در این حالت شما می توانید کار پرداخت نوار را در حالت ها یمختلف (از جمله صاف و پخ ) انجام دهید. این قسمت دارای ابزارهای الماسه قدرتمند و با طول عمر بالاست.کار کردن با این ایستگاه برای اپراتور زیاد سخت نیست و البته نیاز به تجربه هم دارد.در مدل های پیشرفته تر که دارای پی ال سی یا کنترل پنل می باشند این کار می تواند در ابتدای کار و از طریق منوهای کابری تعبیه شده در صفحه دیجیتال صورت گیرد.5- ایستگاه کرنر : برای گرد کردن نوار و پرداخت نوار که با کار آن با ایستگاه نواردر یک راستا می باشد.(کاهنده)

6- ایستگاه لیسه چسب : برای برداشتن اضافات چسب بالا و پایین قطعه کار.7- ایستگاه لیسه نوار : برای برداشتن اضافات بالا و پایین نوار که اصطلاحاً کاهنده (Reduce ) خوانده می شود.که دارای کارایی شبیه ایستگاه کرنر و در یک راستا می باشند.

8- کنترل پنل دیجیتال : در انواع پیشرفته دستگاه های لبه چسبان شما شاهد تابلوهای کنترل می باشید که می توانید ایستگاهها را از طریق آن کنترل و تنظیم کنید.همچنین می توانید دستگاهها را در صورت خرابی عیب یابی کنید و یا پس از اتمام کار به مشتری متراژ کار بر حسب قیمت تحویل دهید و البته این قسمت برای شما می تواند بسیار مناسب باشد.یعنی پس از اتمام کار تمامی محاسبات ( اعم از متراژ نوار مصرفی و مقدار چسب و زمان و فاکتورهای دیگر را ذخیره کرده و در قالب یک فایل به مشتری تحویل می دهید.)9- ایستگاه پولیش : همانطور که قبلاً هم اشاره شد از این ایستگاه برای براق نمودن لبه نوار استفاده می گردد.دوستانی که با دستگاه لبه چسبان پی وی سی کار می کنند خوب می دانند که یکی از بخش های پرداخت نوار پی وی سی در درون دستگاه مربوط به واحد سمباده زنی می باشد که روی مانیتور دستگاه بصورت زیر خواهید دید.جنس پولیش نیز از کتان است ودارای دو ریل چرخان است که از بالا و پایین بر کار سوار شده و بصورت مورب عمل پرداخت را انجام می دهند.دو موتور متحرک ( که می توانند در زاویه، 10 الی 15 درجه، هم حرکت کنند) در پشت بوروس ها قرا گرفته و عمل سمباده انجام می گیرد. کار روی ریل حرکت کرده و سمباده ها نیز در مدت زمان سیر حرکتی نوار عمل پرداخت را انجام می دهند.تنظیمات آنرا نیز می توانید از منوی اصلی رابط که به اسم آیکون Buffing Unit وجود دارد انجام دهید.10-ایستگاه غلطک فشار : این ایستگاه دارای یکسری غلطک هایی است که برای فشار چسب روی نوار و قطعه کار استفاده می شود.احتمالاً یکی از این غلطک ها متحرک بوده تا بتوان ضخامت ها را برای نوارهای مختلف تنظیم کرد.این غلطک ها اصولاً صیقلی و آب کروم شده می باشند تا به چسب نچسبند.
                                                                                             سرویس و آموزش دستگاه لبه چسبان
حاضرین سایت

ما 95 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نقشه سایت