دستگاه سمباده نامی است جامع و کلی که دارای کاربرد فراروان در صنایع مختلف می باشد. دستگاههای سمباده (تعریف گروه ازدار )به دو نوع کلی سمباده کوچک و سمباده بزرگ (پنل چوبی) تقسیم بندی می شوند. سمبادههای کوچک در قسمت ابزار های صنعت چوب بررسی خواهد شد و در اینجا ما به بحث در مورد دستگاه های سمباده پنل های چویی می پردازیم.
از اين دستگاه جهت سنباده زني دقيق پانلهاي چوبي و MDF و ديگرپانلهاي موجود در بازار بکار مي رود. دقت بالا،کاربري آسان و طراحي مدرن از ديگر ويژگي هاي اين دستگاه مي باشد.

نکته : نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که هر چه قطعات این دستگاه ها با دیگر دستگاههای دیگر صنعت چوب جور باشد بهتر است.برای نمونه هر کدام از این دستگاههای سنباده برای خودشان میزی دارند که قطعه روی آن قرار می گیرد و اصولاً میز وکیوم هستند.خوب اگر بتوانید میز را جدا کرده و در جای دیگر استفاده کنید خیلی بهتر است.

نکته : اصولاً دستگاهی بهتر است که باز و بستن کردن آن برایتان راحت تر باشد. این دستگاه ها در بازار ایران بصورت 1 هد 2هد و 3 هد ارائه می گردد.اولین چیزی که باید مدنظر داشته باشید این است که چه رنجی از ضخامت های مختلف را پشتیبانی می کند.یا به عبارت دیگر ورق هایی تا چه ضخامت را می توانید سمباده بزنید.


                        تک هد

               دو هد

       سه هد

نکته : مانند دیگر دستگاه های صنایع چوب ، اکثر این دستگاهها دارای Emergency Stop برای نگه داشتن دستگاه در شرایط بحرانی هستند. اکثر این دستگاه ها مجهز به مکانیزم ترمز دیسکی می باشد.


نکته : در انتخاب دستگاه دقت داشته باشید که برای هر سطوحی بتواند جواب دهد و البته بیشترشان همینگونه هستند.


اجزای تشکیل دهنده یک دستگاه سمباده پنل های چوبی می تواند بصورت زیر باشد.

1- واحد سنباده : غلطک هایی از جنس لاستیک یا کائوچو و یا پارچه ای که دارای کنارههای کار می باشند برای اتصال بهتر و بیشتر.سمباده های الکترو-فنوماتیک هم می تواند از مواردی باشد که در دستگاههای پیشرفته تر بکار می رود تا کار روکش برداری بهتر صورت گیرد.2- سیستم فشار به همراه غلطک های فنوماتیک مقطع که برای سطوحی با برجستگی و فرورفتگی زیاد بکار می رود.3- سیستم تنظیمات تسمه : صفحه مورد نظر را که قرار است سمباده زنی شود بررسی می کند و به پدهای الکتروفنوماتیک برای کارایی بهتر کمک می کند.روش کار بدین صورت است که تسمه را بر اساس نوع صفحه جلو و عقب می برد.البته در این قسمت سرعت تسمه نیز کنترل می گردد که بسیار مهم است.
4- سیستم تنظیم سرعت موتور بر اساس جنس پنل چوبی.این کار بر اساس استحکام پنل و عمق کار تعریف می گردد.5- میز وکیوم : میز های این دستگاهها بهتر است که وکیوم باشند تا کار به درستی به میز بچسبد و اصطلاحاً تکان نخورد.که این امر در دستگاههای مدل بالاتر بیشتر وکیوم می باشد.6- سیستم دمش : برای پاک کردن تسمه مخصوصاً مواقعی که سطوح لاکی داشته باشیم یا قصد سنباده روکش ام دی اف را داشته باشیم. همانطور که در شکل زیر می بینید یک لوله که مسیر هواست روی کار سوار می باشد و با دمیدن هوا تسمه را از گرد و خاک پاک می کند.7- سیستم اندازه گیری ضخامت قطعه : شما میتوانید این کار را براحتی و از طریق کنترل پنل و از قسمت Thickness measurement و با دکمههای + و – انجام دهید.8- سیستم براشینگ : که دارای مسواک هایی از نوع مختلف برای پاک کردن سطوح مختلف می باشد.9- سیستم تنظیم سرعت تسمه : کارش از نامش پیداست و نیاز به توضیح اضافی ندارد!.10 - کنترل پنل : تنظیمات قسمت های مختلف دستگاه در این قسمت انجام می گیرد.11- غلطک های ورودی/خروجی : این قسمت می تواند بطور کامل از دستگاه جدا شود و یا اینکه به دستگاه بچسبد.دادن قطعات به دستگاه و گرفتن خروجی از آن.نکته : برخی از این دستگاه ها می توانند در زمان افت فشار هوا و موارد اضطراری دیگر فرمان توقف را به صورت کاملا اتوماتیک صادر کند.

نکته : در برخی از این دستگاه ها حرکت میز نقاله توسط سیستم بال اسکرو کنترل می شود که این امر موجبات سمباده زنی راحت و بسیار دقیق را فراهم می نماید.

نکته : در دستگاه های پیشرفته کامپیوتری این دستگاه می تواند ارتفاع میز را به صورت کامپیوتری تنظیم کند.هم چنین این دستگاه قابلیت تنظیم دیجیتالی فاصله تسمه نقاله و غلطک را دارا می باشد.


مطالب در حال بروز رسانی است ...

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید     ,   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   . شماره تماس های ما را نیز در بخش تماس با ما بیابید.


برای مشاهده شرکت های ثبت شده به سامانه ثبت فعالان صنعت چوب ایران مراجعه نمایید.

برای آشنایی با نحوه ثبت خود در سامانه از اینجا اقدام نمایید.


Ezdar Crafts 

حاضرین سایت

ما 239 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نقشه سایت